
Jednym z istotnych elementów tzw. srebrnej gospodarki jest deweloperka senioralna. Coraz częściej będą powstawały nie tylko typowe domy spokojnej starości, lecz także zwykłe osiedla mieszkaniowe dostosowane do potrzeb seniorów.
Z danych GUS wynika, że obecnie około 15 proc. Polaków to osoby w wieku 65 lat i starsze. Według prognoz do 2020 r. będzie ich już 20 proc., zaś w 2050 r. seniorzy będą stanowili 1/3 naszego społeczeństwa.
- Branża deweloperska coraz bardziej nastawia się na seniorów, jako liczącą się grupę odbiorców. Popularne na Zachodzie osiedla senioralne i domy spokojnej starości są w Polsce nowością, ale takie projekty będą zyskiwać na znaczeniu - mówi Marcin Moneta z portalu RynekPierwotny.pl
Specjalne osiedla w całości skierowane do seniorów to w Polsce dopiero śpiew przyszłości, choć kilka z nich już u nas powstało. Jedno z nich to bardzo luksusowa inwestycja, która znajduje się w Wiązownej pod Warszawą. Jednak biorąc pod uwagę, że miesięczny czynsz wynosi tam 4,5 tys. zł, to raczej nie będzie wzór dla innych deweloperów.
Kompleks mieszkań dla samodzielnych seniorów w centrum opieki nad osobami starszymi Angel Care można znaleźć we Wrocławiu.
Osiedle domków dla seniorów powstało również w Warszawie. W Senior Apartments nie trzeba kupować domku na własność, firma oferuje ich wynajem.
Większość tego typu inwestycji, które dotychczas powstały w Polsce, jest jednak za droga na kieszeń polskich seniorów.
Więcej: www.businessinsider.com.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych