Ełk: potrzebują 2 mln zł na dokończenie domu seniora
Autor: MK/Rynek Seniora   02 kwietnia 2015 13:51

Około 2 mln zł potrzebuje ełcki Caritas na dokończenie budowy Centrum Diagnozy i Terapii, w ramach którego funkcjonować będzie dom seniora oraz dom dziennego pobytu.

Budynek mieszczący się przy ul.  ks. prał. Mariana Szczęsnego w Ełku (Warmińsko-Mazurskie)  jest już prawie gotowy. -  Zostały nam prace wykończeniowe oraz wyposażenie budynku, zakup i montaż windy - informuje portal rynekseniora.pl Joanna Dziatkowiak z ełckiego Caritas.

Termin ukończenia inwestycji uzależniony jest od tempa, w jakim Caritas uda się zgromadzić brakujące środki.  - Prognozujemy, że będzie to przełom 2016 i 2017 roku - informuje Joanna Dziatkowiak. Koszt całości szacowany jest na około 5 mln zł.

Dom seniora (działający na podstawie przepisów o domach pomocy społecznej) przeznaczony dla 46 osób zapewniać ma osobom starszym długofalową i wielowymiarową opiekę. Przy każdym z jedno-, dwu- lub trzyosobowych pokoi znajdować się będzie łazienka przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Ponadto każdy pokój będzie wyposażony w system przywołania, pozwalający przez całą dobę korzystać z pomocy personelu - wyjaśnia Dziatkowiak. - W placówce znajdzie się także sala do prowadzenia zajęć usprawniających oraz świetlica, przeznaczona do organizacji czasu wolnego oraz spotkań z bliskimi i przyjaciółmi.

Jak tłumaczy Dziatkowiak, w systemie opieki nad seniorami istotne jest wsparcie rodziny opiekującej się osobą starszą. Dlatego w ramach Centrum powstanie także dom dziennego pobytu dla ok. 20 osób (działający w oparciu o przepisy o środowiskowych domach samopomocy), który przez pięć dni w tygodniu zapewni opiekę i terapię osobom starszym, samotnym, chorym i cierpiącym na zaniki pamięci. Podopiecznego będzie można przywieźć rano, a następnie odebrać wieczorem. W placówce otrzyma specjalistyczną opiekę, wyżywienie oraz rehabilitację.

Caritas planuje, że mieszkańcami placówki będą seniorzy ze skierowaniami z ośrodka pomocy społecznej oraz osoby indywidualne, które same zgłoszą chęć zamieszkania w placówce. Pobyt będzie finansowany przez OPS-y oraz środki własne mieszkańców.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.