Gdańsk: podpisanie umowy na dofinansowanie budowy Centrum Geriatrii

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 sierpnia 2017 09:04


Gdańsk: podpisanie umowy na dofinansowanie budowy Centrum Geriatrii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poprawa opieki zdrowotnej nad osobami starszymi na terenie metropolii trójmiejskiej jest celem utworzenia w Gdańsku Centrum Geriatrii. Działająca w ramach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego placówka będzie zapewniać seniorom kompleksową opiekę ambulatoryjną.

Prace związane z budową Centrum Geriatrii mają się rozpocząć we wrześniu 2017 roku, a zakończyć w sierpniu 2020 r.

W poniedziałek (31 lipca) w Gdańsku marszałkowie województwa pomorskiego: Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), prof. Jacek Bigda podpisali umowę w sprawie dofinansowania budowy Centrum Geriatrii. Na realizację projektu uczelnia otrzymała prawie 10,2 mln zł dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt utworzenia placówki szacuje się na prawie 12 mln zł.

Centrum Geriatrii świadczące kompleksową opiekę ambulatoryjną dla seniorów w Gdańsku ma powstać w strukturze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK). Na potrzeby centrum mają być dostosowane obiekty Szpitala Studenckiego przy al. Zwycięstwa w Gdańsku.

Marszałek województwa Mieczysław Struk nie ma wątpliwości, że utworzenie placówki zwiększy dostępność do usług zdrowotnych dla seniorów na terenie Obszaru Metropolitalnego. Zakłada się, że poprawi się jakość obsługi medycznej mieszkańców województwa pomorskiego w wieku powyżej 65 lat.

- Seniorzy z Pomorza zyskają dostęp do bardziej wszechstronnych, specjalistycznych i skoordynowanych usług zdrowotnych, jeszcze lepiej dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb - zapewnił.

Prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), prof. Jacek Bigda powiedział, że tworzenie Centrum geriatrii w Gdańsku jest "początkiem starań i realizacji działań na rzecz osób w wieku podeszłym".

Powiedział, że planowane jest utworzenie kompleksowego ośrodka, w którym studenci będą poznawali najlepsze praktyki z zakresu opieki nad osobami w wieku podeszłym. Centrum ma zapewniać opiekę ambulatoryjną seniorom. Natomiast opiekę szpitalną ma zapewnić klinika geriatrii, która w 2020 roku ma być otwarta w powstającym obecnie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Centrum Geriatrii ma być wyposażone m.in. w sprzęt do rehabilitacji ruchowej, kardiologicznej i pneumonologicznej oraz do diagnostyki i terapii w zakresie funkcji poznawczych. Centrum ma dysponować też systemami np. do teleopieki nad pacjentem, telerehabilitacji domowej oraz monitoringu pacjentów.

Organizowane mają być też szkolenia specjalistyczne dla lekarzy POZ, specjalistów i pielęgniarek, fizjoterapeutów, koordynatorów zespołu, a także psychologów, dietetyków, pracowników socjalnych, opiekunów, wolontariuszy i absolwentów Wydziału Zdrowia Publicznego GUMed.

Projekt utworzenia Centrum Geriatrii finansowany ma być ze środków pochodzących z mechanizmu finansowego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S). Nowa inwestycja wpisuje się w założenia Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Pomorskiego oraz m.in. projektu "Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego dla województwa pomorskiego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR