Gdańsk stawia na bezpieczeństwo. Powstanie 6 tysięcy nowych latarni

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 sierpnia 2016 09:59


Gdańsk stawia na bezpieczeństwo. Powstanie 6 tysięcy nowych latarni Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 500 punktach Gdańska, pozbawionych do tej pory oświetlenia, ma stanąć ponad 6,1 tys. lamp ulicznych. Na obszarze tym mieszka ok. 54 tys. osób. Inwestycja będzie realizowana do 2025 r., a jej głównym powodem jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców - m.in. osób starszych.

Koszt programu pn. "Jaśniejszy Gdańsk" szacowany jest na ponad 58 mln zł.

- Na licznych spotkaniach z mieszkańcami jednym z pojawiających się tematów jest brak na niektórych ulicach oświetlenia. Jak wiadomo, światło w wieczornej i nocnej porze oznacza poczucie bezpieczeństwa - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Znaleziono na terenie Gdańska 500 lokalizacji, które pozbawione są na co dzień oświetlenia. W miejscach tych mieszka ok. 54 tysiące osób. 

- Są to ulice, ciągi piesze, w tym dojście do obiektów edukacyjnych i użyteczności publicznej oraz przestrzenie rekreacyjne - wyjaśnił prezydent.

Cały Gdańsk liczy niemal 462 tys. mieszkańców; 22 proc. z nich, czyli ponad 100 tys., jest w wieku poprodukcyjnym (mężczyźni 65+ i kobiety 60+).

Czytaj też: Miasto przyjazne seniorom - co należy zrobić?

Program "Jaśniejszy Gdańsk" będzie realizowany w kilku etapach. Głównym kryterium przy doborze miejsc i ulic, które będą miały pierwszeństwo podczas stawiania lamp, będzie bliskość placówek edukacyjnych i innych obiektów publicznych, następnie stopień natężenia ruchu na ciągach komunikacyjnych, a w dalszej kolejności liczba osób korzystających z danej ulicy.

W I etapie, przewidzianym jeszcze na rok 2016 r. i pierwszą połowę 2017 r., planowane jest oświetlenie 15 kilometrów dróg w 38 lokalizacjach. Ma to kosztować ok. pięciu milionów złotych.

II etap do 2018 r. obejmie 21 kilometrów w 58 lokalizacjach. Koszt tej realizacji szacowany jest na ponad siedem milionów złotych.

Na pozostałych ulicach miasta w ponad 400 lokalizacjach nowe lampy będą stawiane w kolejnych latach aż do 2025 r.

- Oczywiście, jeśli w trakcie realizacji programu "Jaśniejszy Gdańsk" pojawią się dodatkowe pieniądze lub koszty, które dziś szacujemy, okażą się niższe, to jest szansa skrócenia czasu realizacji tego przedsięwzięcia - zadeklarował Adamowicz.

Obecnie na terenie Gdańska działa ok. 25 tysięcy latarni, z czego połowa należy do miasta, a reszta do jednej ze spółek koncernu energetycznego Energa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR