Gdynia: wyremontowany oddział onkologii i radioterapii ma zwiększyć jakość i dostępność leczeniaPAP/Rynek Seniora - 30 maja 2018 12:19


Zwiększenie dostępności leczenia onkologicznego w lepszych warunkach niż dotychczas w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni - to efekt prawie rocznego remontu Oddziału Onkologii i Radioterapii. Powstał m.in. 30 łóżkowy oddział onkologii klinicznej.

W budynku nr 26 w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (należącym do spółki Szpitale Pomorskie) na potrzeby Oddziału Onkologii i Radioterapii zaadaptowano ok. 2,7 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Na trzech poziomach funkcjonują oddziały: chemioterapii jednego dnia, radioterapii i onkologii klinicznej. Wcześniej na tej powierzchni było ok. 120 łóżek, co stanowiło ok. jedną czwartą całego szpitala.

Wartość inwestycji to 8,67 mln zł, z czego 6,38 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego, prawie 2 mln zł budżet państwa, a 300 tys. zł to środki własne spółki. We wtorek uroczyście oddział został otwarty, m.in. z udziałem parlamentarzystów pomorskich.

Dr Dariusz Nałęcz, wiceprezes spółki Szpitale Pomorskie ds. medycznych tłumaczy, że głównym celem modernizacji oddziału była poprawa dostępności pacjentów z chorobami nowotworowymi z regionu północnej Polski do świadczeń medycznych. Ocenił, że "dzięki temu zwiększy się nie tylko liczba wykonywanych świadczeń, ale także poprawi się jakość życia chorych na nowotwory".

- Możemy teraz zaoferować więcej miejsc do podawania chemii, liczba stanowisk wzrosła z dotychczasowych 12 do 20, a nawet 29 więc tak naprawdę o sto procent zwiększamy możliwość leczenia pacjentów onkologicznych - dodaje dr Nałęcz.

Oddział radioterapii jest wyposażony w 54 łóżka dla pacjentów, w jednoosobowych, dwuosobowych i czteroosobowych salach chorych. Wszystkie sale chorych posiadają pomieszczenia higieniczno-sanitarne z natryskami. Na parterze zlokalizowano 18 łóżek, na pierwszym piętrze znajduje się 36 łóżek, w tym trzy izolatki.

Oddział onkologii klinicznej jest wyposażony w 30 łóżek dla pacjentów (w tym sześć izolatek) w salach dwu i trzyosobowych z łazienkami. Na oddziale znajdują się m.in. pomieszczenia przygotowywania cytostatyków oraz aneks kuchenny dla pacjentów. Dr Nałęcz zwrócił uwagę, że gdyński szpital może być jedynym w regionie, który dysponuje tak dużym oddziałem tego typu.

- Generalnie pacjenci onkologiczni z powikłaniami są leczeni na oddziałach internistycznych - dodał. Wyjaśnił, że na tym oddziale chorzy będą mogli być leczeni onkologicznie, ale też z powodu innych chorób.

Dr Nałęcz tłumaczy, że po remoncie szpital będzie mógł zapewnić pacjentom większą izolację, co przyczyni się - jego zdaniem - do poprawy ich komfortu leczenia i dzięki temu szybciej będą mogli wrócić do domu.

- Zauważyliśmy, że czasami pacjenci nie przebywali w szpitalu z powodu choroby nowotworowej, ale z powodu choroby, którą zarazili się od innych pacjentów podczas terapii - dodał.

W ramach projektu zakupiono m.in.: pompy do cytostatyków, fotele do chemioterapii, aparat EKG, pulsoksymetr przenośny, sprzęt komputerowy i wózki inwalidzkie.

Wiceprezes spółki zaznaczył w rozmowie z PAP, że notuje się "coraz więcej pacjentów onkologicznych". Poinformował, że rocznie tylko oddział radioterapii gdyńskiego szpitala ma ok. dwóch tysięcy pacjentów. Są to pacjenci nie tylko z woj. pomorskiego ale też z sąsiednich regionów.