Gdynia: wyremontowany oddział onkologii i radioterapii ma zwiększyć jakość i dostępność leczenia

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 maja 2018 12:19


Gdynia: wyremontowany oddział onkologii i radioterapii ma zwiększyć jakość i dostępność leczenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zwiększenie dostępności leczenia onkologicznego w lepszych warunkach niż dotychczas w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni - to efekt prawie rocznego remontu Oddziału Onkologii i Radioterapii. Powstał m.in. 30 łóżkowy oddział onkologii klinicznej.

W budynku nr 26 w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (należącym do spółki Szpitale Pomorskie) na potrzeby Oddziału Onkologii i Radioterapii zaadaptowano ok. 2,7 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Na trzech poziomach funkcjonują oddziały: chemioterapii jednego dnia, radioterapii i onkologii klinicznej. Wcześniej na tej powierzchni było ok. 120 łóżek, co stanowiło ok. jedną czwartą całego szpitala.

Wartość inwestycji to 8,67 mln zł, z czego 6,38 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego, prawie 2 mln zł budżet państwa, a 300 tys. zł to środki własne spółki. We wtorek uroczyście oddział został otwarty, m.in. z udziałem parlamentarzystów pomorskich.

Dr Dariusz Nałęcz, wiceprezes spółki Szpitale Pomorskie ds. medycznych tłumaczy, że głównym celem modernizacji oddziału była poprawa dostępności pacjentów z chorobami nowotworowymi z regionu północnej Polski do świadczeń medycznych. Ocenił, że "dzięki temu zwiększy się nie tylko liczba wykonywanych świadczeń, ale także poprawi się jakość życia chorych na nowotwory".

- Możemy teraz zaoferować więcej miejsc do podawania chemii, liczba stanowisk wzrosła z dotychczasowych 12 do 20, a nawet 29 więc tak naprawdę o sto procent zwiększamy możliwość leczenia pacjentów onkologicznych - dodaje dr Nałęcz.

Oddział radioterapii jest wyposażony w 54 łóżka dla pacjentów, w jednoosobowych, dwuosobowych i czteroosobowych salach chorych. Wszystkie sale chorych posiadają pomieszczenia higieniczno-sanitarne z natryskami. Na parterze zlokalizowano 18 łóżek, na pierwszym piętrze znajduje się 36 łóżek, w tym trzy izolatki.

Oddział onkologii klinicznej jest wyposażony w 30 łóżek dla pacjentów (w tym sześć izolatek) w salach dwu i trzyosobowych z łazienkami. Na oddziale znajdują się m.in. pomieszczenia przygotowywania cytostatyków oraz aneks kuchenny dla pacjentów. Dr Nałęcz zwrócił uwagę, że gdyński szpital może być jedynym w regionie, który dysponuje tak dużym oddziałem tego typu.

- Generalnie pacjenci onkologiczni z powikłaniami są leczeni na oddziałach internistycznych - dodał. Wyjaśnił, że na tym oddziale chorzy będą mogli być leczeni onkologicznie, ale też z powodu innych chorób.

Dr Nałęcz tłumaczy, że po remoncie szpital będzie mógł zapewnić pacjentom większą izolację, co przyczyni się - jego zdaniem - do poprawy ich komfortu leczenia i dzięki temu szybciej będą mogli wrócić do domu.

- Zauważyliśmy, że czasami pacjenci nie przebywali w szpitalu z powodu choroby nowotworowej, ale z powodu choroby, którą zarazili się od innych pacjentów podczas terapii - dodał.

W ramach projektu zakupiono m.in.: pompy do cytostatyków, fotele do chemioterapii, aparat EKG, pulsoksymetr przenośny, sprzęt komputerowy i wózki inwalidzkie.

Wiceprezes spółki zaznaczył w rozmowie z PAP, że notuje się "coraz więcej pacjentów onkologicznych". Poinformował, że rocznie tylko oddział radioterapii gdyńskiego szpitala ma ok. dwóch tysięcy pacjentów. Są to pacjenci nie tylko z woj. pomorskiego ale też z sąsiednich regionów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR