Gliwice: 100 mln zł na rozbudowę szpitala. Będzie też geriatria
Autor: Rynek Seniora   21 lipca 2016 11:30

Władze miejskie planują rozbudowę Gliwickiego Centrum Medycznego (dawny Szpital Miejski nr 1) przy ul. Kościuszki 29. Powstanie nowy budynek z zupełnie nowymi oddziałami. Szacunkowe koszty inwestycji to około 100 mln zł.

W latach 2011–2015 na wsparcie szpitali gliwicki samorząd przeznaczył 17,5 mln zł. Najwięcej, bo aż 14,5 mln zł w ciągu czterech lat przekazano Gliwickiemu Centrum Medycznemu.  Środki miejskie są przeznaczane na zakup sprzętu oraz prace remontowe i budowlane, bo na tyle pozwala procedura podwyższenia kapitału.

- Od lat wspieramy i nadal będziemy wspierać gliwickie szpitale. To bardzo ważny temat - priorytet, do którego podchodzimy bardzo poważnie. Rozbudowa Gliwickiego Centrum Medycznego wpisuje się w naszą politykę, którą realizujemy od wielu lat - tłumaczy Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Nowe oddziały, diagnostyka i blok operacyjny
Na razie Pracownia Projektowa „Studio Quattro” z Katowic przygotowała program funkcjonalno-użytkowy planowanej inwestycji. Zgodnie z założeniami, nowy budynek o powierzchni ok. 15 tys. mkw. będzie składał się z sześciu kondygnacji i będzie połączony specjalnym łącznikiem z istniejącymi zabudowaniami szpitala.

Na najniższych kondygnacjach usytuowane będą: centralna sterylizatornia i dezynfektornia, szatnie dla personelu oraz zaplecze techniczne.  Na parterze powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy. SOR będzie składał się z obszarów: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, resuscytacyjno-zabiegowego, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej (sala operacyjna multifunkcyjna), obserwacji i konsultacji.

Na ponad 2,5 tys. mkw. zlokalizowane będą m.in. poczekalnie (dla dzieci i dorosłych), gabinety lekarskie i diagnostyczno-zabiegowe oraz oddział diagnostyczny, umożliwiający wykonanie wielu specjalistycznych badań takich, jak: endoskopia, RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Na parterze oddany do użytku będzie także punkt informacyjny dla pacjentów, recepcja i strefa pacjenta.

Pierwsze piętro o powierzchni ok. 2,7 tys. mkw przeznaczone zostanie na blok operacyjny składający się z 6 sal operacyjnych w systemie zintegrowanym oraz salę wybudzeniową (dla dzieci i dorosłych). Poza tym, na pierwszym piętrze zlokalizowany będzie  także oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na drugim piętrze projekt zakłada utworzenie oddziału pediatrii wyposażonego w 42 łóżka i 4 inkubatory.

Dla starszych geriatria i rehabilitacja
Na trzecim piętrze powstanie oddział wewnętrzny składający się z 61 łóżek. Wybudowane zostaną sale posiłków oraz gier, a także pomieszczenia techniczne - wszystko zajmie powierzchnię ok. 2,4 tys. mkw.

Na ostatnim, czwartym piętrze, powstanie oddział geriatryczny wyposażony w 51 łóżek. W oddziałach pediatrycznym i geriatrycznym zostaną zabezpieczone miejsca czasowego pobytu dla osób bliskich lub opiekunów.

Poza tym zbudowana zostanie nowoczesna sala rehabilitacyjna z pełnym oprzyrządowaniem, dzięki której przebywający w szpitalu seniorzy będą mogli właściwie dbać o kondycję - zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Do dyspozycji pacjentów będzie również miejsce przeznaczone do spotkań z bliskimi, a dla personelu szpitala - pomieszczenia techniczne. Ostatni oddział zajmie ok. 2,2 tys. mkw powierzchni.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR