Gliwickie stowarzyszenie za 4,5 mln zł rozbuduje hospicjum
Autor: Jacek Wykowski, gliwice.eu/Rynek Seniora   14 września 2016 11:11

Trwają prace poprzedzające rozbudowę Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach (Śląskie). Projekt i makieta obiektu przy ul. Daszyńskiego 29 są już gotowe, a zarząd placówki ma wybrać firmę budowlaną, która zrealizuje inwestycję. Maszyny budowlane mają wjechać na teren hospicjum na początku 2017 r.

Koszt inwestycji oszacowano na ok. 4,5 mln zł. Artur Pakosz, dyrektor Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach informuje, że projekt ma polegać na wybudowaniu nowego budynku, który połączy dwa już istniejące.

Powstaną sale chorych, gabinety lekarskie
- Na powierzchni łącznie ok. 1800 mkw. znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne oraz serwerownia - wylicza. Dodaje, że dzięki tej inwestycji na lepsze zmienią się warunki leczenia i opieki nad podopiecznymi hospicjum.

Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb chorych i będzie spełniał wymogi stawiane oddziałom opieki paliatywnej.

- Zwiększy się standard pracy naszych pracowników i wolontariuszy, przede wszystkim jednak podniesie się jakość opieki nad chorymi. Oddział medycyny paliatywnej zostanie przeniesiony na pierwsze piętro i w całości będzie usytuowany na jednym poziomie. Warunki będą komfortowe, chorzy będą przebywać na jednym piętrze, bez konieczności przemieszczania się między piętrami - tłumaczy.

Precyzuje, ze w ramach oddziału medycyny paliatywnej powstaną sale rehabilitacji i terapii zajęciowej, aby podopieczni jak najdłużej mogli zachować sprawność.

- Będą mieli do dyspozycji pokoje jedno- i dwuosobowe. Będzie też więcej łóżek dla chorych. Obecnie mamy 24 łóżka, po remoncie znajdzie się miejsce dla 30 - informuje dyrektor Pakosz.

W nowym budynku powstanie też sala dydaktyczna dla studentów oraz szatnie i pokoje socjalne dla wolontariuszy. Budynek będzie klimatyzowany. Przy hospicjum powstanie też poradnia lekarza rodzinnego.

- Poradnia będzie dostępna dla każdego mieszkańca. Będzie działała w ramach kontraktu z NFZ. Podobnie jak w przypadku hospicjum, usługi poradni będą bezpłatne - mówi Artur Pakosz.

Całość ma być gotowa do końca roku 2018
Rozbudowa ma zostać sfinansowana ze środków pochodzących z 1-proc. podatku dochodowego, które corocznie spływają na konto naszego stowarzyszenia prowadzącego hospicjum (Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum”), z darowizn od osób indywidualnych i prawnych.

- Obecnie analizujemy możliwość pozyskania środków z Unii Europejskiej. Uzyskaliśmy pozytywną odpowiedź w sprawie ich pozyskania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Obecnie jesteśmy w stanie sfinansować ok. 40-50 proc. inwestycji ze środków własnych. Niebawem uruchomiona zostanie strona www.budujemyhospicjum.pl, na której znajdą się wszystkie niezbędne informacje dotyczące rozbudowy i modernizacji hospicjum oraz stan zaawansowania robót. Za pośrednictwem witryny będzie można dokonywać wpłat na ten cel - tłumaczy Artur Pakosz

Według wstępnego planu całość ma być gotowa pod koniec 2018 r.

Makietę budynku przygotowali architekci z gliwickiej Pracowni Architektonicznej Jerzy Witeczek.

Obecnie działające Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach zostało powołane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” 1 kwietnia 2000 r. Prowadzi trzy formy opieki nad osobami chorymi terminalnie: oddział medycyny paliatywnej, zespół domowej opieki paliatywnej oraz poradnię medycyny paliatywnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR