Gorlice: szpital zainwestuje miliony w leczenie seniorów i onkologięGazeta Krakowska/Rynek Seniora - 15 lutego 2018 11:52


Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach (Małopolskie) przeznaczy 12,6 mln zł m.in. na centra: onkologiczne oraz opieki nad osobami starszymi. Inwestycja jest efektem wniosków, jakie wysunięto po analizie sytuacji demograficzno-epidemiologicznej w powiecie gorlickim.

Dofinansowanie projektu wynosi 9,3 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

W ramach Centrum Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej i Ambulatoryjnych Świadczeń Zabiegowych powstaną: zespół pracowni endoskopowych, gabinet diagnostyki onkologii ginekologicznej i gabinet diagnostyczno-zabiegowy. Zakupione zostanie także wyposażenie.

Z kolei Powiatowe Centrum Zdrowia Psychicznego ma powstać w budynku starego szpitala w obrębie pierwszego piętra oraz nieużytkowanej obecnie mansardy. Odremontowany zostanie też oddział psychiatrii.

Stworzenie Centrum Opieki nad Osobami Starszymi obejmie modernizację oddziału paliatywnego, który wraz z oddziałem geriatrycznym i ZOL-em stworzy bazę do kompleksowej opieki na osobami starszymi.

Inwestycja realizowana jest po wnioskach z analizy demograficzno-epidemiologicznej w powiecie gorlickim - pisze Gazeta Krakowska.

Największy problem to wysoka zachorowalność na nowotwory przy bardzo późnej diagnostyce. Drugim problematycznym obszarem są zaburzenia i choroby psychiczne. Przykład: w ciągu ostatnich 5 lat liczba osób hospitalizowanych na oddziale psychiatrycznym gorlickiego szpitala wzrosła o 16 proc. Wyzwaniem jest także starzejące się społeczeństwo - w najbliższych latach w powiecie liczba osób w wieku poprodukcyjnym przewyższy liczbę osób poniżej 17. roku życia.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl