Gorzów Wlkp.: 2 mln zł na pracownię diagnostyki, skorzystają pacjenci onkologiczni

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 marca 2017 14:13


Gorzów Wlkp.: 2 mln zł na pracownię diagnostyki, skorzystają pacjenci onkologiczni Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oddział hematologii i chorób rozrostowych układu krwiotwórczego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. dostał od samorządu regionu 2 mln zł na stworzenie pracowni diagnostyki molekularnej do rutynowych badań hematologicznych. Będzie to pierwsze takie laboratorium w Lubuskiem.

Szpital wojewódzki w Gorzowie Wlkp. jest spółką ze stuprocentowym udziałem samorządu regionu.

- Oddział hematologiczny w Gorzowie Wlkp. realizuje 70 proc. świadczeń w tym obszarze medycyny wykonywanych w naszym województwie, jest więc wiodący w regionie - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że nowa pracownia podniesienie jakość usług oraz zwiększy dostępu do świadczeń, gdyż woj. lubuskie jako jedno z niewielu w kraju nie posiada własnej bazy laboratoryjnej tego typu. Badania na zlecenie gorzowskiej lecznicy wykonują laboratoria spoza regionu, m.in. z Poznania.

- W chorobie nowotworowej liczy się czas. To trochę taka tykająca bomba. Teraz będziemy mieli większe możliwości. Nie będziemy musieli wysyłać tych skomplikowanych badań poza województwo. Będziemy je mogli zrobić tutaj, a to jest dla nas bardzo ważne - podkreśliła ordynator oddziału hematologii Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus.

Dodała, że utworzenie pracowni diagnostyki molekularnej jest niezwykle ważne dla mieszkańców regionu biorąc pod uwagę, że Lubuskie ma jeden z wyższych w kraju wskaźników zachorowalności na choroby nowotworowe.

- Prognozuje się, że przyrost pacjentów będzie najwyższy w Polsce. To wszystko, co teraz robimy powoduje, że będziemy w stanie przygotować się i w przyszłości zapobiegać chorobom - dodała Brzeźniakiewicz-Janus.

Rzecznik gorzowskiego szpitala Agnieszka Wiśniewska przekazała PAP, że wyposażenie oddziału hematologicznego w bazę diagnostyczną pozwoli także na jej wykorzystanie w innych niż hematologiczne schorzeniach nowotworowych.

Dodała, że część z dwumilionowej dotacji zostanie wykorzystana na remont łazienek na oddziale hematologii, zakup sprzętu ułatwiającego opiekę nad pacjentami i filtrów do dezynfekcji powietrza.

Oddział Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego szpitala w Gorzowie Wlkp. dysponuje 23 łóżkami i pięcioma stanowiskami do terapii niestacjonarnej. Trafiają do niego pacjenci z wszelkiego rodzaju chorobami nowotworowymi układu krwiotwórczego i szpiku kostnego. Najczęściej są to białaczki i chłoniaki.

W zeszłym roku na oddziale było leczonych prawie 2,3 tys. pacjentów, a z dziennej pomocy skorzystało 144. Do tego 2,5 tys. osób odwiedziło przyszpitalną poradnię hematologiczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR