Grodzisk Mazowiecki: projektowanie mediateki na finiszu, skorzystają seniorzy
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   07 czerwca 2016 13:01

Trwa faza projektowania mediateki, czyli Interaktywnego Centrum Edukacyjno-Społecznego z dwiema strefami: integracji społecznej dla seniorów i usług bibliotecznych. Inwestor - gmina Grodzisk Mazowiecki - planuje zakończyć pierwszy etap projektowy już w lipcu 2016 r. i przystąpić to realizacji inwestycji. Obiekt będzie zlokalizowany przy zbiegu ulic Bartniaka i 3 Maja.

W obiekcie planowane jest wydzielenie dwóch stref. Jedna z nich - na parterze - ma służyć integracji społecznej ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb seniorów. Przewidywana powierzchnia tej strefy to 1000-1500 m kw. Ma być tak zaprojektowana, by możliwe było w niej przebywanie minimum 100 osób jednocześnie. W tej części ma się znaleźć także gabinet lekarski i zaplecze kuchenne.

W strefie bibliotecznej (na piętrze) znajdzie się biblioteka oferująca zbiory tradycyjnych książek na papierze oraz pozycje multimedialne - m.in.: książki mówione, muzykę, filmy, gry edukacyjne, e-booki. Przewidywana powierzchnia to również 1000-1500 m kw. Ze strefy ma korzystać ok. 400 osób dziennie.

Co zaoferuje mediateka?
W centrum przewiduje się organizowanie zajęć i turniejów integrujących pokolenia osób starszych, młodzieży i dzieci oraz warsztatów rozwijających różnorodne umiejętności. W specjalnej sali do ćwiczeń dla seniorów, wyposażonej w odpowiednie przyrządy, prowadzone będą zajęcia ruchowe umożliwiające poprawę kondycji fizycznej.

Mieszkańcy będą też mogli skorzystać z konsoli do gier i stanowisk komputerowych dla czytelników. Nowością będą spotkania dyskusyjnych klubów książki, zajęcia teatralne, muzyczne, kursy komputerowe dla osób starszych oraz zajęcia przybliżające wiedzę, jak wykorzystywać współczesne techniki w poszukiwaniu informacji.

Bryła budynku będzie posiadać elewację ze szkła i stali. Obiekt ma być wyposażony w energooszczędne rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii. Budynek ma być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów. Koncepcja zagospodarowania obiektu przewiduje otwarty taras funkcjonujący w sezonie letnim oraz komercyjną część nazwaną roboczo "Empik Cafe", w której mają się odbywać kameralne spotkania (np. autorskie) i która jednocześnie ma pełnić funkcję gastronomiczną. 

Projekt przygotowuje pracownia Enone Architektura i Design z Pabianic (Łódzkie).

Jest wstępny harmonogram prac
Jak poinformowała portal rynekseniora.pl Grażyna Kopeć z Wydziału Przygotowania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych w Grodzisku Mazowieckim, zakończenie etapu przygotowania dokumentacji projektowej ma się zakończyć w lipcu. Dodała, że wizualizacje obiektu mogą jeszcze ulec zmianie, zaś koszty inwestycji będą podane dopiero po zakończeniu etapu projektowego.

Realizacja inwestycji rozpocznie się po rozbiórce dwóch istniejących (zdewastowanych) budynków - biurowego i gospodarczego - znajdujących się na terenie, na którym ma powstać mediateka.

Magistrat tłumaczy, że mediateka ma być "szeroko rozumianym centrum kultury książki, przyjaznym ludziom, którzy chcą mieć styczność z kulturą czytelnictwa i uwielbiają książki, bez względu na to, jaki będzie nośnik tych książek".

Centrum ma być prowadzone we współpracy m. in. z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej, urzędem pracy, organizacjami pozarządowymi, placówkami oświaty i przedsiębiorcami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.