Hodują krowy i uprawiają ziemię. Ale mocno weszli też w usługi opiekuńcze
Autor: KL/Rynek Seniora   24 listopada 2015 08:46

Kombinat 2000 z Rydzyny (Wielkopolskie) wybudował w Lesznie kompleks oddziałów pielęgnacyjno-opiekuńczo-rehabilitacyjnych oraz pensjonat dla osób w podeszłym wieku. Koszt całej budowy wyniósł 32 mln zł. To już druga tego typu inwestycja tej firmy.

Kompleks obiektów mających służyć osobom w podeszłym wieku już przyjął pierwszych pensjonariuszy. Docelowo w placówce na opiekę może liczyć 120 osób.

Spółka do tej pory skupiała się głównie na produkcji rolnej. Ale ma też doświadczenie w podobnej działalności. Od kilku lat prowadzi podobny ośrodek - Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Niezapominajka w Dąbczu koło Rydzyny. 

Na razie odpłatnie
Nowa inwestycja - ZOZ Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczo -Rehabilitacyjny „Niezapominajka” na ul. Jana Ostroroga 8a w Lesznie - jest jednak zdecydowanie większa. Poza pensjonatem znajduje się tu centrum medyczne z czterema oddziałami.

Jak informuje portal rynekseniora.pl Jerzy Walkiewicz , prezes spółki Kombinat 2000, w kompleksie znajdują się: oddział dla osób wentylowanych mechanicznie, oddział dla chorych na chorobę Alzheimera, oddział dla rehabilitowanych kardiologicznie i ortopedycznie oraz oddział rehabilitacyjny, z którego będą mogły korzystać też osoby z zewnątrz.

Placówka ma działać na zasadach komercyjnych, pensjonariusze będą opłacać swój pobyt, jednak właściciele liczą, że oddział rehabilitacyjny pozyska kontrakt na świadczenia od Narodowego Funduszu Zdrowia. Najbliższy konkurs na takie usługi będzie ogłoszony przez płatnika w przyszłym roku.

Na miejscu działa też zaplecze gastronomiczno-kulturalne i motel z kilkunastoma miejscami noclegowymi.

Inwestycja była wpisana w plan rewitalizacji części centrum Leszna. Dlatego inwestorom  udało się zdobyć preferencyjny kredyt na inwestycję z unijnej inicjatywy finansowej Jessica. To ważne, bo koszt całej budowy wyniósł 32 mln zł.

Dywersyfikacja działań, bo starość ma przyszłość
Prezes Walkiewicz przyznaje, że spółka postawiła na usługi, które są odległe od głównej działalności prowadzonej dotąd przez Kombinat 2000 - firma specjalizuje się  w hodowli krów i uprawie ziemi -  z potrzeby zróżnicowania uzyskiwanych przychodów.

- Mamy już blisko 5-letnie doświadczenie w tym segmencie, ponieważ prowadzimy zakład opiekuńczo- pielęgnacyjny w Dąbczu. Nie można więc powiedzieć, że jesteśmy nowicjuszami. Poprzedni zakład okazał się być sukcesem, dlatego postanowiliśmy na dalsze rozwijanie usług w tym zakresie. Tym bardziej, że nie jest tajemnicą, iż sektor usług opiekuńczych, chociażby ze względów demograficznych ma przed sobą dużą przyszłość - wyjaśnia.

Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy oraz oddział rehabilitacyjny prowadzić będzie należąca do firmy spółka Medicare Polska SA.

Integracja i rekreacja
Jerzy Walkiewicz zaznacza, że kompleks nie będzie tylko i wyłącznie zajmował się pensjonariuszami, ale ma być też otwarty na potrzeby lokalnej społeczności. Przy ZOZ Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym powstają także prywatne gabinety lekarskie, z których będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy.

Inwestorzy podkreślają, że chcą integrować pensjonariuszy i tutejszą społeczność.  Dlatego na terenie placówki powstała m.in  restauracja, z kameralna sceną, gdzie mają być organizowane  np. koncerty.  

W budynku głównym, nad restauracją, urządzono także pokoje hotelowe (łącznie 26 miejsc noclegowych).

Właściciele przyznają, że liczą na zainteresowanie nie tylko polskich seniorów, ale także tych z sąsiadujących krajów. A być może w przyszłości spółka będzie inwestowała w kolejne tego typu placówki. 

Placówka została oddana do użytku we wrześniu br., ale pierwszych 15 pensjonariuszy już zamieszkało w kompleksie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.