Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla seniora?
Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Ubezpieczenia RANKOMAT Sp. zo.o. Sp.k.   08 września 2020 12:37

U wielu kierowców, którzy mijają pojazd prowadzony przez osobę w podeszłym wieku, rodzi się protest przeciwko dopuszczaniu starszych ludzi do uczestnictwa w ruchu drogowym. Powszechnie uważa się, że ponieważ z upływem lat pogarsza się zdrowie i osłabia koncentracja, wzrasta też ryzyko spowodowania wypadku. Z pewnością przeczą temu tanie polisy OC dla seniorów, które oferują ubezpieczyciele.

Seniorzy, wypadki i statystyki policyjne
Nie jest tajemnicą, że każdy ubezpieczyciel w pierwszej kolejności dba o własne interesy, a dopiero potem o interesy klienta. Dlatego trudno zgodzić się z myślą, że firmy oferują tanie polisy OC seniorom, skoro w ogólnym przekonaniu są oni niewydolni i w ogóle nie powinni otrzymywać prawa jazdy. W rzeczywistości nie jest prawdą, że to wiek decyduje o możliwościach. Na ulicach bez problemu można spotkać 30-latka, który ma słaby wzrok i stoi o krok przed zawałem serca.

Wbrew pozorom osoby z najstarszego pokolenia wciąż jeszcze mają nawyki wyuczone w dzieciństwie. Chętniej chodzą na spacery, jeżdżą na rowerach i uprawiają gimnastykę w gronie rówieśników czy na basenach. Ich dodatkowymi atutami są też doświadczenie i zdrowy rozsądek. Seniorzy nigdzie się nie śpieszą, a gdy konkurent zajedzie im drogę – trzymają nerwy na wodzy. To jednak jeszcze nie wszystko.

Wymiernym potwierdzeniem faktu, że 70-latek sprawdza się za kierownicą, są dane statystyczne zawarte w raporcie policyjnym „Wypadki drogowe 2019”. Zgodnie z podanymi informacjami:
● kierowcy w wieku powyżej 60 lat spowodowali 4537 wypadków,
● kierowcy z grupy 40-59 lat spowodowali 7308 wypadków,
● kierowcy z grupy 25-39 lat spowodowali 8726 wypadków,
● kierowcy w wieku 18-24 lata spowodowali 5113 wypadków.

Podobnie przedstawia się średni wskaźnik wypadków na 10000 osób, który wynosi odpowiednio: 4.7, 6.9, 9.5 oraz 17.4. Z tych danych wynika, że seniorzy nie tylko powodują najmniej kolizji drogowych, ale też ich odsetek w stosunku do całej populacji grupy jest najniższy. Z pewnością jest to wystarczającym motywem do zachęcania seniorów, aby zasiadali za kierownicą i kupowali tanie polisy OC.

Tania polisa OC dla seniora – gdzie ją znaleźć?
Seniorzy są traktowani w sposób szczególny przez wiele firm, które oferują usługi finansowe. Atrakcyjne kredyty, konta bankowe, ubezpieczenia na życie obecnie uzupełniają też tanie polisy OC. Warto też zaznaczyć, że osoby starsze sporadycznie sięgają po samochody z wysokiej półki i z masywnymi silnikami, które rozwijają imponujące prędkości. Kierowcy w tym wieku poruszają się kompaktowymi autami miejskimi, którymi mogą dojechać na zakupy, do rodziny czy lekarza.
Wnioskując o zakup OC pojazdu, są poddawani takiej samej analizie jak 18-latek, który po raz pierwszy zasiadł za kierownicą auta kupionego mu przez rodziców. Dla ubezpieczyciela przede wszystkim liczą się wiek i doświadczenie za przysłowiowym kółkiem. W drugiej kolejności bierze pod uwagę typ i model samochodu. W obu tych kwestiach senior zawsze będzie miał przewagę nad młodym kierowcą.

Ile kosztuje OC dla seniora?
Analiza przykładowej polisy OC dla seniora, który:
● urodził się w 1957 roku,
● jest żonaty,
● ma jedno dorosłe dziecko,
● mieszka w Łodzi,
● jest właścicielem samochodu marki Fiat Cinquecento z 1997 roku z silnikiem benzynowym,
zaowocowała wynikiem w postaci ofert ubezpieczycieli takich jak Axa Direct, MTU24, Link4, Aviva czy PZU. Wszystkie propozycje ubezpieczeń obejmowały roczną składkę, której wysokość nie przekraczała 500 zł. Nieco droższe były ubezpieczenia obejmujące również NNW i Assistance. Najdroższy pakiet ubezpieczeń zaproponowała firma Allianz Direct. Roczna składka za OC, NNW i Assistance wyniosła w niej około 1000 zł.

Z powyższych analiz wynika nie tylko, że seniorzy są dobrymi kierowcami, ale też to, że ich wiek i doświadczenie doceniają ubezpieczyciele. Na opłacenie rocznej składki w wysokości 500 zł może sobie pozwolić nawet osoba z niewielką emeryturą. Dzięki temu nie musi rezygnować z komfortu i może w pełni korzystać z życia, organizując wyjazdy na wczasy czy wycieczki własnym autem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR