Jak w zabytkowym szpitalu powstaje nowoczesne centrum opieki
Autor: DKX/Rynek Seniora   30 kwietnia 2015 16:25

W wybudowanym ponad 100 lat temu szpitalu we Wrocławiu powstaje kompleksowe centrum opieki dla seniorów. Koszt inwestycji Angel Care wyniesie 50 mln zł. W gotowym centrum będzie dostępnych około 250 miejsc. Realizacja inwestycji zakończy się w I kwartale 2016 roku.

Angel Care powstaje przy ul. Dyrekcyjnej w budynku dawnego szpitala Uniwersytetu Medycznego. Będzie pierwszym punktem na mapie sieci ośrodków opieki dla seniorów w Polsce firmowanych tą marką, ale także w innych młodych państwach członkowskich Unii Europejskiej, m.in. w Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech. W ciągu pięciu lat ma powstać docelowo 6 tysięcy miejsc w centrach opieki. Program inwestycyjny szacowany jest na 300-350 mln zł.

W uzgodnieniu z konserwatorem
Remont szpitala i przystosowanie do nowej funkcji zostanie przeprowadzone w taki sposób, aby budynek odzyskał swój historyczny charakter, który przez lata użytkowania i przebudowywania się zatarł.

Celem prac było przystosowanie budynku do nowej funkcji, a przy tym odzyskanie pierwotnego charakteru architektury. Szpital znajduje się pod ochroną miejskiego konserwatora zabytków, z którym szczegółowo należało uzgodnić m.in. projekt renowacji elewacji i dachu budynku.

Budynek przejdzie generalny remont, ale zachowa oryginalny szkielet konstrukcyjny. Wymogiem konserwatora było odtworzenie pierwotnego wyglądu, w tym wyraźniejsze uwidocznienie różnicy stylistycznej pomiędzy starszą i późniejszą częścią szpitala. Pierwsza, neogotycka część powstała w 1898 r., a kolejna w latach 20. XX w.

- Przywrócony zostanie kształt i kolorystyka, zarówno w części neogotyckiej, jak i modernistycznej. Elewacja klinkierowa zostanie odnowiona, a ubytki uzupełnione. Przywrócimy pierwotny układ okien, a stolarka okienna i drzwiowa zostanie odrestaurowana - mówi Anna Newerla z przedsiębiorstwa Modulor, które opracowało projekt Angel Care. - Odbudowany zostanie również neogotycki szczyt w XIX-wiecznej części budynku. Budynek po remoncie będzie nawiązywał do wyglądu sprzed wojny.

Zalety renowacji
Najwięcej prac wymagało przystosowanie XIX-wiecznego budynku do współczesnych wymogów przepisów przeciwpożarowych oraz związanych z budynkami służby zdrowia.

- Do czasów współczesnych szpital przechodził zmiany, ale nie wszystko było odnotowywane i inwentaryzowane w dokumentacji obiektu. Przykładowo już podczas prowadzenia prac okazało się, że miejscami grubość ścian budynku różni się od tej podanej w dokumentach - mówi Anna Newerla.

Z punktu widzenia inwestora bardziej opłacalne byłoby wybudowanie nowego obiektu. Jednak renowacja ma swoje duże zalety. Szpital znajduje się w centrum Wrocławia, w pobliżu wielu ośrodków kultury, rekreacji, a także dworców PKP i PKS. Po odzyskaniu historycznego charakteru powstanie tu wyjątkowa przestrzeń do życia - nie sposób stworzyć takiej atmosfery od podstaw.

W dodatku poszpitalny budynek łatwiej przekształcić w centrum opieki i przystosować do potrzeb seniorów - m.in. dzięki wysokimi pomieszczeniom czy szerokim korytarzom.

- Pamiętajmy, że szpital kiedyś spełniał podobną funkcję do centrum opieki - był przystosowany do potrzeb pacjentów, czasem niepełnosprawnych, a także do pracy lekarzy. O wiele trudniej byłoby to zrobić z budynkiem mieszkalnym - mówi Sebastian Bieńkowski, manager projektu Angel Care.

Dostosowanie obiektu
Funkcja szpitala została przemodelowana, tak żeby został wyposażony we wszelkie ułatwienia. W budynku pojawią się cztery windy, łazienki będą dostępne z pokoi (do tej pory znajdowały się na korytarzach), a progi w drzwiach i przejściach znikną.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.