Katowice: Szpital Murcki postawi m.in. na usługi dla osób starszych

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 września 2017 11:59


Katowice: Szpital Murcki postawi m.in. na usługi dla osób starszych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Planujemy rozwijać działalność Szpitala Murckiego w obszarach zwiększonego zapotrzebowania na konkretne usługi wynikające z prognoz demograficznych, map potrzeb zdrowotnych (zwiększenie liczby łóżek w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, zwiększenie ilości świadczeń z zakresu rehabilitacji), zwiększenie dostępności do świadczeń w zakresie leczenia udarów - zapowiada prezydent Katowic Marcin Krupa.

Powstanie nowego budynku m.in. z centralną izbą przyjęć i blokiem operacyjnym - obejmuje plan naprawczo-rozwojowy dla miejskiego Szpitala Murcki w Katowicach. Sytuacja finansowa placówki jest zła - szpital od lat przynosi straty. Inwestycja ma pomóc wyjść mu "na prostą". Jej szacunkowy koszt to ok. 62 mln zł. Zgodnie z założeniami, ma się zakończyć do 2021 r.

O przyjęciu placu naprawczo-rozwojowego dla miejskiego Szpitala Murcki poinformował podczas czwartkowej konferencji (21 września) prezydent Katowic Marcin Krupa. To realizacja zapowiedzi prezydenta z lutego, gdy zdecydował on o pozostawieniu szpitala w rękach miasta (wobec propozycji połączenia z Górnośląskim Centrum Medycznym), lecz zastrzegł konieczność restrukturyzacji zadłużonej placówki.

- Sytuacja finansowa szpitala jest trudna, mamy tego świadomość (…). Finansowo szpital generuje straty, jest pod kreską, dług szpitala w tej chwili to jest ok. 7 mln zł - powiedział prezes szpitala Krzysztof Zaczek.

Dodał, że placówka przeanalizowała już swe możliwości finansowe w zakresie ograniczania kosztów. - Dalsze ich ograniczanie mogłoby się już odbić na bezpieczeństwie funkcjonowania placówki, na bezpieczeństwie pacjentów, więc jedyną szansą poprawy wyniku finansowego jest zwiększenie przychodu (…), stąd rdzeniem programu jest rozwój szpitala i poszerzenie tej bazy, którą dysponujemy - wskazał.

Pomóc w ustabilizowaniu tej sytuacji ma wspomniany plan naprawczo-rozwojowy. Został on przygotowany przez zarząd szpitala, a następnie zweryfikowany przez firmę audytorską Formedis - podano podczas konferencji.

- Mam nadzieję, że to działanie wychodzi naprzeciw zarówno oczekiwaniom mieszkańców, jak również personelu szpitala - zaznaczył Krupa. - Planujemy rozwijać działalność szpitala w obszarach zwiększonego zapotrzebowania na konkretne usługi wynikające z prognoz demograficznych, map potrzeb zdrowotnych (zwiększenie liczby łóżek w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, zwiększenie ilości świadczeń z zakresu rehabilitacji), zwiększenie dostępności do świadczeń w zakresie leczenia udarów - dodał.

Jednym z głównych założeń planu naprawczo-rozwojowego jest budowa nowego pawilonu o powierzchni użytkowej 4,5-5 tys. m kw. Tam zlokalizowane mają być oddziały o charakterze "ostrym": chirurgia, ortopedia, jak i oddział chorób wewnętrznych, zaplecze diagnostyczne, blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Znajdzie się tam też centralna izba przyjęć.

Ponadto - jak podał prezes Zaczek - w ramach inwestycji zmodernizowane mają zostać dwa budynki szpitala, które wymagają "kompleksowej, pełnej modernizacji".

Budowa nowego pawilonu i przeniesienie tam niektórych działalności zwolni miejsce w dotychczasowych przestrzeniach, dzięki czemu będą mogły powstać tam nowe łóżka. Jak podał Zaczek, obecnie w szpitalu jest łącznie ok. 180 łóżek, a docelowo może ich być 240.

Zaczek zapewnił, że zakres działalności szpitala nie zmniejszy się. Dodał, że w czasie prac remontowych pacjenci będą musieli liczyć się z pewnymi niedogodnościami, ale nie ma być większych ograniczeń.

Szacowany koszt inwestycji to ok. 62 mln zł. Jak powiedział Krupa, na jego pokrycie miasto będzie szukało różnych rozwiązań, różnych instrumentów finansowania - zarówno bezzwrotnych (różnego rodzaju dotacji), jak i zwrotnych, czyli pożyczek lub kredytów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR