
INWESTYCJE
Obiekty mieszkalne z serwisem dla osób w podeszłym wieku - tzw. Enklawa Kryształowa - to kolejny etap realizowanego od kilkunastu lat projektu rozbudowy katowickiego osiedla Bażantowo o charakterze „miasta w mieście”. Pierwszy obiekt z 26 mieszkaniami oficjalnie zaprezentowano 13 czerwca.
Enklawę Kryształową będą tworzyć trzy 5-kondygnacyjne budynki przystosowane dla osób starszych i poruszających się na wózkach. Osiedle Bażantowo łączy w sobie funkcje: mieszkalne, handlowo-usługowe, sportowe, edukacyjne i rekreacyjne.
Są tam już m.in. centra - sportowe i handlowe - przedszkole, szkoły, przychodnia, a dwa lata temu powstał Dom Opieki nad Osobami Starszymi Senior Residence. Właśnie w jego sąsiedztwie usytuowana została Enklawa Kryształowa.
Nie powstaną getta
- Ideę tego przedsięwzięcia można streścić w trzech słowach: bezpieczeństwo, niezależność i integracja - tłumaczy Jacek Piwkowski, wiceprezes firmy Millenium Inwestycje Sp. z o.o., która jest inwestorem Bażantowa.
Mieszkania z serwisem dedykowane są m.in. osobom niepełnosprawnym. Jest część wspólna służąca do wypoczynku i spotkań, jest system przywoławczy, a personel, także medyczny, pozostaje w stałej gotowości.
Zwraca uwagę na lokalizację mieszkań. Z jednej strony Enklawa Kryształowa położona jest na osiedlu ze szkołami i obiektami usługowo-handlowymi służącymi wszystkim mieszkańcom. W ten sposób na Bażantowie nie powstają getta osób starszych czy niepełnosprawnych.
Z drugiej strony wszystkie usługi, a także przychodnia są blisko Enklawy. Można do nich dotrzeć bez żadnych barier. Mieszkania (na sprzedaż lub wynajem) są jedno-, dwu- oraz trzypokojowe i mają zróżnicowany metraż: od 34 do 73 m kw.
Opieka nie może być rozproszona
- Tego rodzaju oferta optymalizuje także wydatki jednostek samorządu terytorialnego w obszarze opieki nad osobami starszymi, a także niepełnosprawnymi. Demografia jest nieubłagana, osób starszych przybywa, a środki publiczne zawsze będą ograniczone - mówi Jacek Piwkowski.
Dodaje, że ze względu na sytuację demograficzną należy tworzyć miejsca dedykowane osobom starszym w zależności od ich stanu zdrowia oraz statusu materialnego. Dla mniej zamożnych osób docelowo powstaną na Bażantowie również tzw. mieszkania wspomagane, "quasi komunalne". Ich lokatorzy także będą mogli korzystać z serwisu pielęgnacyjno-opiekuńczego oraz pomocy w codziennych czynnościach.
- Aby opieka była dostępna, nie może być rozproszona. Dlatego takie przedsięwzięcie jak Enklawa Kryształowa powinno wchodzić w skład szerszego klastra senioralnego, który tworzą m.in. domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz właśnie mieszkania przeznaczone dla seniorów - wyliczał prezes Piwkowski.
Część projektu na katowickim Bażantowie stanowi również tzw. strefa mieszkańca. Składa się z recepcji z zapleczem, salonu dziennego, biblioteki, kącika karcianego oraz szachowego i jest połączona z tarasem i letnim ogrodem.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych