Katowice: zbudowano mieszkania z serwisem dla osób starszych
Autor: WOK/Rynek Seniora   14 czerwca 2016 15:18

Obiekty mieszkalne z serwisem dla osób w podeszłym wieku - tzw. Enklawa Kryształowa - to kolejny etap realizowanego od kilkunastu lat projektu rozbudowy katowickiego osiedla Bażantowo o charakterze „miasta w mieście”. Pierwszy obiekt z 26 mieszkaniami oficjalnie zaprezentowano 13 czerwca.

Enklawę Kryształową będą tworzyć trzy 5-kondygnacyjne budynki przystosowane dla osób starszych i poruszających się na wózkach. Osiedle Bażantowo łączy w sobie funkcje: mieszkalne, handlowo-usługowe, sportowe, edukacyjne i rekreacyjne.

Są tam już m.in. centra - sportowe i handlowe - przedszkole, szkoły, przychodnia, a dwa lata temu powstał Dom Opieki nad Osobami Starszymi Senior Residence. Właśnie w jego sąsiedztwie usytuowana została Enklawa Kryształowa.

Nie powstaną getta
- Ideę tego przedsięwzięcia można streścić w trzech słowach: bezpieczeństwo, niezależność i integracja - tłumaczy Jacek Piwkowski, wiceprezes firmy Millenium Inwestycje Sp. z o.o., która jest inwestorem Bażantowa.

Mieszkania z serwisem dedykowane są m.in. osobom niepełnosprawnym. Jest część wspólna służąca do wypoczynku i spotkań, jest system przywoławczy, a personel, także medyczny, pozostaje w stałej gotowości.

Zwraca uwagę na lokalizację mieszkań. Z jednej strony Enklawa Kryształowa położona jest na osiedlu ze szkołami i obiektami usługowo-handlowymi służącymi wszystkim mieszkańcom. W ten sposób na Bażantowie nie powstają getta osób starszych czy niepełnosprawnych.

Z drugiej strony wszystkie usługi, a także przychodnia są blisko Enklawy. Można do nich dotrzeć bez żadnych barier. Mieszkania (na sprzedaż lub wynajem) są jedno-, dwu- oraz trzypokojowe i mają zróżnicowany metraż: od 34 do 73 m kw.

Opieka nie może być rozproszona
- Tego rodzaju oferta optymalizuje także wydatki jednostek samorządu terytorialnego w obszarze opieki nad osobami starszymi, a także niepełnosprawnymi. Demografia jest nieubłagana, osób starszych przybywa, a środki publiczne zawsze będą ograniczone - mówi Jacek Piwkowski.

Dodaje, że ze względu na sytuację demograficzną należy tworzyć miejsca dedykowane osobom starszym w zależności od ich stanu zdrowia oraz statusu materialnego. Dla mniej zamożnych osób docelowo powstaną na Bażantowie również tzw. mieszkania wspomagane, "quasi komunalne". Ich lokatorzy także będą mogli korzystać z serwisu pielęgnacyjno-opiekuńczego oraz pomocy w codziennych czynnościach.

- Aby opieka była dostępna, nie może być rozproszona. Dlatego takie przedsięwzięcie jak Enklawa Kryształowa powinno wchodzić w skład szerszego klastra senioralnego, który tworzą m.in. domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz właśnie mieszkania przeznaczone dla seniorów - wyliczał prezes Piwkowski.

Część projektu na katowickim Bażantowie stanowi również tzw. strefa mieszkańca. Składa się z recepcji z zapleczem, salonu dziennego, biblioteki, kącika karcianego oraz szachowego i jest połączona z tarasem i letnim ogrodem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR