Kielce: kolejne mieszkania chronione już gotowe

INWESTYCJE

Autor: JW, UM Kielce/Rynek Seniora   22 listopada 2016 11:58


Kielce: kolejne mieszkania chronione już gotowe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We wtorek (22 listopada) w Kielcach otwarto kolejne mieszkania chronione dla osób starszych i niepełnosprawnych. 9 lokali powstało w budynku Domu Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej. W roku 2017 władze miasta chcą oddać do użytku kolejne 9 mieszkań - na ten cel zarezerwowano ok. 400 tys. zł.

Na terenie gminy Kielce funkcjonuje obecnie 29 lokali aktywizujących, mieszczących się w budynku Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II przy ul. Jagiellońskiej 76. 

Co oferują mieszkania i ile kosztują?
W oddanych mieszkaniach - jak pisze kielecki magistrat - zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań funkcjonalnych. Wszystkie lokale dostosowane są do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych, natomiast część z nich przystosowana jest dodatkowo dla osób na wózkach inwalidzkich.

Użytkownicy lokali chronionych mają możliwość korzystania z pomieszczeń ogólnodostępnych: sali ćwiczeń wyposażonej w sprzęt rehabilitacyjny, sali terapeutycznej oraz sali telewizyjnej. W celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom wszystkie lokale wyposażone są w system przyzywowo-alarmowy.

Pobyt w mieszkaniach chronionych jest odpłatny, jeśli dochód osoby (rodziny) jest wyższy od kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (z dnia 12.03.2004 r.).

Podstawą do ustalenia wysokości odpłatności stanowi bazowa stawka czynszu regulowanego za 1 mkw. oraz miesięczny koszt utrzymania mieszkania ustalony zarządzeniem dyrektora instytucji prowadzącej. Obecnie bazowa stawka czynszu wynosi 4,5 zł za mkw.

Kto może otrzymać lokal?
Oferta lokali aktywizujących w pierwszej kolejności kierowana jest do najbardziej samodzielnych pensjonariuszy domów pomocy społecznej i do osób oczekujących na miejsce w tego typu placówce.

Głównym kryterium kwalifikacyjnym jest zdolność do samoobsługi i samodzielność w zakresie codziennego funkcjonowania. Ponadto o przyznanie lokalu aktywizującego mogą się ubiegać osoby starsze lub niepełnosprawne które:

- mają złożony wniosek i oczekują na przydział mieszkania z zasobów gminy
- zostały wskazane przez dział ds. bezdomności oraz uzyskały pozytywną rekomendację zespołu kwalifikującego
- posiadają tytuł własności mieszkania, które chcą przekazać na rzecz gminy w zamian za lokal aktywizujący

W przyszłym roku władze Kielc planują oddać kolejne dziewięć mieszkań chronionych w budynku Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej. Na ten cel zarezerwowano ok. 400 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR