Kontrowersyjna lokalizacja uzdrowiska w Świętokrzyskiem

INWESTYCJE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   01 września 2016 12:42


Kontrowersyjna lokalizacja uzdrowiska w Świętokrzyskiem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ambitne plany samorządowców z Kazimierzy Wielkiej, które zakładają wybudowanie okazałego uzdrowiska w Słonowicach, mogą spalić na panewce. Według konserwatora zabytków spora część planowanej inwestycji leży na obszarze wielokulturowej osady obronnej i cmentarzyska z epoki brązu. Archeolodzy określili ten obszar jako "polskie Stonehenge".

Spora część obszaru planowanej inwestycji w Słonowicach to działka wpisana do rejestru zabytków - przypomina wojewódzki konserwator zabytków.

O ambitnych planach samorządowców Rynek Seniora - powołując się na Gazetę Wyborczą - informował tydzień temu (25 sierpnia). Zakładały one, że na zachód od miasta powstanie ponad sto obiektów sanatoryjnych z basenami, parkiem zdrojowym i deptakiem. Cały kompleks miałby kosztować kilkaset mln zł.

Czytaj więcej: Czy powstanie sto obiektów sanatoryjnych na stu hektarach? Wizualizacje już są

Daniel Czernek, świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował GW, że "zgodnie z przedstawionymi planami przewidywaną lokalizacją uzdrowiska jest m.in. obszar zabytku archeologicznego wpisanego do rejestru zabytków". Wyjaśnia, że to wielokulturowa osada obronna i cmentarzysko z epoki brązu, a ostatnie badania przy okazji budowy pobliskiego zbiornika wodnego jednoznacznie wskazują, że "jest to wyjątkowy kompleks osadniczy".

Czernek dodaje, że decyzja wpisująca ten obiekt do rejestru zabytków jednoznacznie zakazuje jakichkolwiek robót ziemnych oraz budowy budynków.

Michał Bucki, wicestarosta kazimierski, tłumaczy, że do rejestru zabytków jest wpisana tylko jedna działka o pow. ok. 35 ha, a pozostałe 80 ha jest poza rejestrem. Dodaje, że teren objęty wpisem do rejestru ma być chroniony i wykorzystany jako jednej z atrakcji. 

Więcej: www.kielce.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR