
Przy szpitalu gruźliczym w Koszalinie powstanie Centrum Opieki Długoterminowej na 47 łóżek. Komitet Sterujący przy ministerstwie zdrowia zdecydował o przyznaniu unijnej dotacji na tę szacowaną na 14,5 mln zł inwestycję - powiedział dyrektor szpitala Robert Szank.
- Mamy już na piśmie decyzję Komitetu Sterującego przy ministerstwie zdrowia o przyznaniu dotacji. We wtorek składamy stosowny wniosek i będziemy już tylko czekać na podpisanie umowy z marszałkiem województwa na dofinansowanie, co na pewno nastąpi w tym okresie wakacyjnym. Może jeszcze w lipcu, najpóźniej w sierpniu - powiedział dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie Robert Szank.
Koszt Centrum Opieki Długoterminowej na 47 łóżek, które ma powstać przy SZGiCP, szacowany jest, jak poinformował Szank, na 14,5 mln zł. 85 proc. wartości inwestycji pokryje unijna dotacja z RPO. Resztę sfinansują w równym stopniu: Skarb Państwa, Urząd Marszałkowski WZ i szpital gruźliczy.
Dyrektor SZGiCP w Koszalinie powiedział PAP, że przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj" na wyłonienie wykonawcy ogłoszony zostanie w ciągu 10 dni. Jednocześnie dodał, że ma nadzieję, iż tę procedurę uda się przeprowadzić "sprawnie i za rozsądną cenę", tak by budowa mogła ruszyć z początkiem 2019 r. Obiekt ma być gotowy do końca 2020 r.
Centrum Opieki Długoterminowej powstanie na terenie szpitala gruźliczego, od strony Doliny Sportowej. Z budynkiem szpitala zostanie połączony łącznikiem. Ten, ze względu na dużą różnicę poziomów, w nowym COD będzie wychodził na drugim piętrze, a w budynku szpitala na wysokości izby przyjęć. To rozwiązanie nie będzie wymagało budowy schodów.
W COD będzie 47 łóżek oraz rozbudowana strefa rehabilitacyjna dla osób wymagających opieki długoterminowej. Jak zapewnił Szank, w przyszłości, jeśli pojawią się możliwości finansowe oraz kontraktowe z NFZ, obiekt będzie można rozbudować o jedną kondygnację z kolejnymi 33 łóżkami.
Obecnie szpital gruźliczy prowadzi na trzecim piętrze zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy na 27 miejsc. Pomieszczenia nie spełniają już wymogów ministra zdrowia w zakresie opieki długoterminowej, dlatego, gdy zostanie wybudowany nowy obiekt, wszyscy pacjenci z zakładu zostaną do niego przeniesieni. Ich miejsce zajmą gruźlicy.
Według informacji przekazanych przez dyrektora SZGiCP w Koszalinie aktualnie ponad 200 osób oczekuje na przyjęcie do prowadzonego w szpitalu zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, jedynego tego typu w mieście. Średni czas pobytu pacjenta to pół roku. Nowe centrum ma skrócić kolejkę oczekujących.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych