Łódź: 11 mln dofinansowania z UE na budowę hospicjum dla dorosłych

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 lipca 2018 10:45


Łódź: 11 mln dofinansowania z UE na budowę hospicjum dla dorosłych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stowarzyszenie budujące pierwsze w Łodzi stacjonarne hospicjum dla dorosłych pozyskało 11 mln zł unijnego dofinansowania. Dzięki temu remontowany budynek w ciągu dwóch lat zostanie przystosowany do przyjęcia 50 pacjentów onkologicznych.

- To jest bardzo dobry dzień dla miasta i regionu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie w ramach konkursu Infrastruktura ochrony zdrowia pozyskało ono 11 mln zł dofinansowania na modernizację i wyposażenie pierwszego stacjonarnego hospicjum dla dorosłych w Łodzi - poinformowała na środowej konferencji prasowej Joanna Skrzydlewska z zarządu województwa łódzkiego.

Jak dodała, ten dzień jest wyjątkowy dlatego, że dzięki tym funduszom Łódź zniknie z mapy miast wojewódzkich, które nie mają takiej placówki.

Powstaje ona w budynku dawnego technikum mechanicznego przy ul. Pojezierskiej, który stowarzyszeniu użyczył magistrat. Jego remont i adaptacja na potrzeby hospicjum trwa od 2014 roku i pochłonął już około 5 mln zł zgromadzonych przy dużym wsparciu łodzian, m.in. przekazujących na inwestycję 1 proc. podatku. Budowa stacjonarnego ośrodka dla pacjentów onkologicznych była też jednym z najpopularniejszych projektów w głosowaniu na budżet obywatelski. W pewnym momencie prace trzeba było jednak przerwać, ponieważ brakowało pieniędzy.

- Pokonaliśmy długą i trudną drogę, a pozyskanie środków unijnych jest decydującym krokiem do powstania hospicjum. To była nasza nadzieja, bo gdyby nie one, nie bylibyśmy w stanie zrealizować tej inwestycji. Jesteśmy szczęśliwi, wdzięczni i wzruszeni. Mamy nadzieję, że w ciągu dwóch lat będziemy mogli przyjąć tutaj pacjentów - podkreśliła prezes Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Dodała, że pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na dalsze prace remontowe i pełne wyposażenie m.in. w sprzęt medyczny i meble części przeznaczonej na opiekę paliatywną. W sumie znajdzie się w niej 50 łóżek, co zdaniem Ciałkowskiej-Rysz wypełni zapotrzebowanie na taką opiekę w Łodzi. W budynku ma także powstać ośrodek pobytu dziennego dla pacjentów onkologicznych i z innymi chorobami, którzy mają pracujących w ciągu dnia opiekunów.

- Przekazana przez samorząd województwa kwota pozwoli dokończyć remont i ostatecznie utworzyć hospicjum, dzięki czemu duża liczba osób będzie mogła godnie dożyć swoich ostatnich dni w dobrych warunkach i pod specjalistyczną opieką, co mimo wielkiego zaangażowania rodzin trudno uzyskać w domu. Dziękuję stowarzyszeniu, że w żadnym momencie realizacji tego projektu nie zwątpiło - podsumował przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi Adam Wieczorek.

Pozyskane przez organizację pozarządową fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Ten etap inwestycji, który ma się zakończyć w połowie 2020 roku, będzie kosztował w sumie 14 mln zł. Pozostałe 3 mln zł stowarzyszenie zamierza zgromadzić poprzez kolejne zbiórki wśród sponsorów i darczyńców, a także od mieszkańców przekazujących 1 proc. podatku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR