Łódź: powstała kolejna tężnia z wartościową solankąExpress Ilustrowany/Rynek Seniora - 22 sierpnia 2016 10:35


Na os. Retkinia przy ul. Hufcowej w Łodzi uruchomiono drugą z kolei tężnię solankową. Konstrukcja ma 13 m długości i 3 m wysokości. Jak informuje Express Ilustrowany, solanka wykorzystywana przez tężnię ma największą na świecie zawartość jodu.

EI pisze, że seniorzy z Retkini w Łodzi są tężniami zachwyceni - uwielbiają przychodzić na ławki i oddychać powietrzem nasyconym solanką.

Na wzór Ciechocinka skwer z tężniami nazywa się już Retkocinkiem. Początkowo wzniesiono jedną tężnię - została oddana we wrześniu 2015 r. i kosztowała 192 tys. zł.

Miesięczne utrzymanie jednej tężni wynosi 1,5-2 tys. zł.

Drewniane konstrukcje obłożone są gałązkami tarniny. Ukryta wewnątrz pompa rozpyla roztwór solanki, która jest sprowadzana z Zabłocia (Śląskie) i - według EI - ma największą na świecie zawartość jodu (do 139 mg/litr). Jod oraz duża zawartość wapnia i magnezu sprawiają, że inhalacje pomagają m.in. na infekcje górnych dróg oddechowych, poprawiają komfort oddychania, nawilżają śluzówkę, wpływają korzystnie na układ krążenia, niosą ulgę w schorzeniach dermatologicznych oraz neurologicznych.

Największe w Europie i najstarsze (XIX wiek) polskie tężnie znajdują się w Ciechocinku (Kujawsko-Pomorskie). Konstrukcje o skromniejszych gabarytach działają w Konstancinie i Legionowie (Mazowieckie).

Więcej: www.expressilustrowany.pl