Lubelskie: ruszył dzienny dom opieki medycznej, są już przyjęcia i kolejka chętnychDziennik Wschodni/Rynek Seniora - 08 grudnia 2016 10:21


Przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim powstał dzienny dom opieki medycznej (DDOM). Na ten cel Ministerstwo Zdrowia przyznało 1 mln zł; resort zapewnił również finansowanie placówki na półtora roku. Są już pierwsi podopieczni, a kolejni chętni czekają na przyjęcie.

Wiesław Zaniewicz, dyrektor SP ZOZ zlokalizowanego przy ul. Warszawskiej tłumaczy, że DDOM świadczy opiekę skierowaną do osób niesamodzielnych, w szczególności po 65. r.ż. Dodaje, że w placówce pensjonariusze mają zapewnioną opiekę pielęgniarską, terapię zajęciową, rehabilitację, stymulację procesów poznawczych, a w razie potrzeby również badania laboratoryjne.

Podopieczni DDOM będą uczestniczyć w zajęciach aktywizujących i integrujących. W tym celu przygotowano tzw. część wypoczynkową. Na ten cel szpital zaadaptował pomieszczenia socjalno-terapeutyczne i kupił sprzęt rehabilitacyjny - informuje Dziennik Wschodni.

Obecnie DDOM ma pod opieką 7 pacjentów, a kolejni już złożyli podania o przyjęcie. Maksymalnie w ośrodku może być 12 pensjonariuszy.

Szef międzyrzeckiego ZOZ-u zdradza, że DDOM będzie monitorowany przez resort zdrowia i po pół roku funkcjonowania program zostanie oceniony. Jeżeli się sprawdzi, to po okresie dotowania przez ministerstwo (półtora roku) później będzie finansowany przez NFZ.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl