
Ponad 20 mln zł będzie kosztowała rozbudowa dwu domów opieki społecznej w Lublinie. Przybędzie prawie sto miejsc dla osób starszych i chorych - stałego pobytu bądź czasowego przebywania oraz prowadzenia zajęć aktywizujących.
Samorząd Lublina uzyskał 13,5 mln zł dofinansowania do tych inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. - To jest nasz mały sukces. Dobrze przygotowane wnioski zyskały dofinansowanie i możemy przystąpić do realizacji tych projektów - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk w poniedziałek (20 listopada) na konferencji prasowej.
Powstanie nowy, specjalistyczny ośrodek przy środowiskowym Domu Pomocy Społecznej w dzielnicy Kalinowszczyzna, który ma kompleksowo wspierać rodziny dotknięte chorobami Alzheimera i pokrewnymi. Sześć miejsc przeznaczonych będzie dla chorych, umieszczanych tam czasowo w sytuacji, gdy ich stali opiekunowie nie będą mogli się nimi zajmować. Kolejne 24 osoby będą tam przebywać na stałe, jeśli będą wymagały już całodobowej opieki i specjalistycznych zabiegów.
Podopieczni będą mieszkać w kilkuosobowych, wyodrębnionych oddziałach z oddzielnymi jadalniami i pomieszczeniami do wypoczynku. Urządzone zostaną gabinety do rehabilitacji, przystosowane do jednostek chorobowych podopiecznych. Będzie zapewniona pomoc psychologa, psychiatry, prawnika, pracownika socjalnego.
Obok zbudowane mają być dwa niewielkie domy pomocy o charakterze rodzinnym, przeznaczone dla osób starszych. W każdym zamieszka po osiem osób.
Specjalistyczny ośrodek przeznaczony dla osób niepełnosprawnych umysłowo powstać ma obok Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego, w śródmieściu. W nowym budynku będą mieszkania dla 24 osób. Każdy podopieczny będzie miał pokój z łazienką i aneksem kuchennym, a na każdym z trzech pięter znajdzie się wspólna kuchnia i pokój gościnny.
- Będą tam mieszkać osoby, które są już w systemie opieki, z prowadzoną rehabilitacją zawodową i społeczną, ale jeszcze samodzielne. Ta ich samodzielność i aktywność ma być wspomagana, by utrzymali ją jak najdłużej - powiedziała wiceprezydent Lublina Monika Lipińska.
Na parterze nowego budynku powstać ma dzienne centrum aktywności dla 26 osób. W różnych pracowniach i gabinetach organizowane będą dla nich zajęcia i warsztaty terapeutyczne, rehabilitacyjne, kulturalne i artystyczne.
Umowy o dofinasowanie tych inwestycji mają być podpisane do 20 grudnia. - Planujemy, że uda nam się uruchomić te placówki w ostatnim kwartale 2019 r. - zapowiedziała Lipińska.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych