Lublin: ponad 20 mln zł na rozbudowę dwóch DPS-ów

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 listopada 2017 11:22


Lublin: ponad 20 mln zł na rozbudowę dwóch DPS-ów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 20 mln zł będzie kosztowała rozbudowa dwu domów opieki społecznej w Lublinie. Przybędzie prawie sto miejsc dla osób starszych i chorych - stałego pobytu bądź czasowego przebywania oraz prowadzenia zajęć aktywizujących.

Samorząd Lublina uzyskał 13,5 mln zł dofinansowania do tych inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. - To jest nasz mały sukces. Dobrze przygotowane wnioski zyskały dofinansowanie i możemy przystąpić do realizacji tych projektów - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk w poniedziałek (20 listopada) na konferencji prasowej.

Powstanie nowy, specjalistyczny ośrodek przy środowiskowym Domu Pomocy Społecznej w dzielnicy Kalinowszczyzna, który ma kompleksowo wspierać rodziny dotknięte chorobami Alzheimera i pokrewnymi. Sześć miejsc przeznaczonych będzie dla chorych, umieszczanych tam czasowo w sytuacji, gdy ich stali opiekunowie nie będą mogli się nimi zajmować. Kolejne 24 osoby będą tam przebywać na stałe, jeśli będą wymagały już całodobowej opieki i specjalistycznych zabiegów.

Podopieczni będą mieszkać w kilkuosobowych, wyodrębnionych oddziałach z oddzielnymi jadalniami i pomieszczeniami do wypoczynku. Urządzone zostaną gabinety do rehabilitacji, przystosowane do jednostek chorobowych podopiecznych. Będzie zapewniona pomoc psychologa, psychiatry, prawnika, pracownika socjalnego.

Obok zbudowane mają być dwa niewielkie domy pomocy o charakterze rodzinnym, przeznaczone dla osób starszych. W każdym zamieszka po osiem osób.

Specjalistyczny ośrodek przeznaczony dla osób niepełnosprawnych umysłowo powstać ma obok Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego, w śródmieściu. W nowym budynku będą mieszkania dla 24 osób. Każdy podopieczny będzie miał pokój z łazienką i aneksem kuchennym, a na każdym z trzech pięter znajdzie się wspólna kuchnia i pokój gościnny.

- Będą tam mieszkać osoby, które są już w systemie opieki, z prowadzoną rehabilitacją zawodową i społeczną, ale jeszcze samodzielne. Ta ich samodzielność i aktywność ma być wspomagana, by utrzymali ją jak najdłużej - powiedziała wiceprezydent Lublina Monika Lipińska.

Na parterze nowego budynku powstać ma dzienne centrum aktywności dla 26 osób. W różnych pracowniach i gabinetach organizowane będą dla nich zajęcia i warsztaty terapeutyczne, rehabilitacyjne, kulturalne i artystyczne.

Umowy o dofinasowanie tych inwestycji mają być podpisane do 20 grudnia. - Planujemy, że uda nam się uruchomić te placówki w ostatnim kwartale 2019 r. - zapowiedziała Lipińska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR