Mają już działkę, pozwolenie na budowę i projekt domu seniora. Zobacz galerię
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   07 kwietnia 2016 12:12

Możliwe, że jeszcze w roku 2016 ruszy budowa domu opieki seniora w Sobinie (Dolnośląskie). W pokojach 1- i 2-osobowych ma mieszkać 72 podopiecznych, a według wstępnego kosztorysu inwestycja - bez wyposażenia - ma pochłonąć około 6 mln zł.

Budowa obiektu to inicjatywa Stowarzyszenia Jordan związanego z ewangelikalnym zborem Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej z Polkowicach (wolny kościół protestancki). Stowarzyszenie posiada już projekt inwestycji, wizualizacje oraz pozwolenia na budowę i wykonanie przyłączy.

- W lutym 2016 r. uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, mamy także projekt. Obecnie przechodzimy do etapu aktywnego poszukiwania środków na budowę - mówi Bogusław Sokół, prezes Stowarzyszenia Jordan. 

Kto inwestuje i dla kogo
Budynek ma mieć trzy kondygnacje, a jego powierzchnia całkowita wyniesie prawie 3 tys. m. kw. Dom będzie przeznaczony dla osób samodzielnych, inwestor nie przewiduje w obiekcie kwaterowania osób leżących na stałe. Planuje się zatrudnienie 10 osób w zapleczu kuchenno-gospodarczym i 4 osoby w administracji, ale całkowita ilość personelu prawdopodobnie będzie większa.

- Na pewno będzie to dom całodobowy. W tym momencie mamy zaprojektowany gabinet lekarski i pomieszczenie dla pielęgniarki. 14 osób to wstępne szacunki zatrudnienia - jeżeli będzie taka potrzeba, to będziemy je zwiększać - tłumaczy Bogusław Sokół.

Budynek ma stanąć przy ul. Myśliwskiej w Sobinie, na działce prywatnej przekazanej bezpłatnie Stowarzyszeniu Jordan. Grunt ma powierzchnię 6,5 tys. m.kw.

- To jest inicjatywa społeczna, która pojawiła się w kościele Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Polkowicach. Zwracały się do nas osoby proszące o pomoc w opiece nad seniorami, ale nie byliśmy w stanie im jej udzielić. Wówczas zrodziła się ta wizja budowy domu opieki - tłumaczy prezes stowarzyszenia. - W gronie osób zainteresowanych realizacją inwestycji są też osoby z zewnątrz. Podpisaliśmy list intencyjny z polkowickim Stowarzyszeniem Charytatywnym Żyć Godnie, prowadzimy także rozmowy z władzami Polkowic - dodaje.

Wstępny kosztorys
Choć projekt domu opieki nie przewiduje miejsc dla osób niesamodzielnych, to nie wyklucza kwaterowania podopiecznych niepełnosprawnych.

Prezes Sokół wyjaśnia, że 6 mln zł to wstępna kwota, a w połowie kwietnia 2016 r. stowarzyszenie będzie dysponowało dokładnym kosztorysem inwestycji. Informuje ponadto, że władze Polkowic rozważają koncepcję dobudowania do projektowanego domu opieki dodatkowego obiektu o charakterze hospicjum. 

- Naszych podopiecznych w stanach terminalnych moglibyśmy wówczas przekazywać dalej, do hospicjum - mówi prezes stowarzyszenia.

Stowarzyszenie ma kilka koncepcji na sfinansowanie inwestycji. Rozważa wnioskowanie o pomoc z funduszy unijnych, korzysta ze środków własnych i z wpłat prywatnych darczyńców i aktywnie poszukuje innych form wsparcia. 

Nie dla zysku
- Rozmawiamy z władzami Polkowic, a także z działającym na naszym terenie KGHM (spółka KGHM Polska Miedź ma w Polkowicach trzy zakłady górnicze - red.). Mamy już obietnice pomocy finansowej z zewnątrz - zdradza prezes Sokół.

W podsumowaniu prezes Stowarzyszenia Jordan podkreśla, że budowa domu opieki dla seniorów nie ma celu biznesowego, a przede wszystkim społeczny i etyczny.

- Nie chcemy się z tego tytułu bogacić, a jedynie służyć ludziom starszym i coś po sobie zostawić - podkreśla.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.