Mazowieckie: kolejny dzienny dom opieki medycznej już działa

INWESTYCJE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   11 października 2016 09:40


Mazowieckie: kolejny dzienny dom opieki medycznej już działa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od początku października 2016 r. funkcjonuje dzienny dom opieki medycznej (DDOM) utworzony w Szpitalu Zachodnim im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim. Przeznaczony jest dla osób niesamodzielnych, w szczególności pow. 65 r.ż., wymagających ze względu na stan zdrowia świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, ale bez konieczności hospitalizacji w oddziale szpitalnym.

Pacjenci do DDOM są kwalifikowani według skali Barthel (poziom samodzielności) - przyjmowani są ci, którzy otrzymają 40-65 punktów.

DDOM jest czynny w godz. 8-16 w dni robocze (od poniedziałku do piątku). Pobyt pacjenta jest bezpłatny i może trwać od 30 do 120 dni.

Kwalifikację podopiecznych przeprowadza wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny. Skierowanie do DDOM wydaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub - w przypadku pacjentów bezpośrednio po leczeniu szpitalnym - lekarz udzielający świadczeń zdrowotnych w szpitalu.

DDOM utworzono dzięki dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie niemal 970 tys. Cała wartość projektu (DDOM w Grodzisku Mazowieckim, WND-POWR.05.02.00-00-0116/15) wyniosła niemal milion zł.

Celem projektu była "poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce poprzez wdrożenie i zbadanie rozwiązań organizacyjnych DDOM umożliwiających rozwój nowoczesnych i trwałych form świadczeń zdrowotnych dla osób niesamodzielnych, zależnych, w tym osób starszych na obszarze powiatu grodziskiego w Szpitalu Zachodnim w latach 2016-2018".

Planowane efekty to wydłużenie okresu aktywności zawodowej osób niesamodzielnych i starszych, poprawa stanu ich zdrowia i samodzielności życiowej, przygotowanie pacjenta i rodziny do życia z niepełnosprawnością i samoopieki uzyskanej poprzez rehabilitację i modyfikację leczenia farmakologicznego oraz adaptacja do życia po zakończeniu aktywności zawodowej/po hospitalizacji.

W Szpitalu Zachodnim znajduje się pododdział geriatryczny, a powstanie obok placówki DDOM ma być kolejnym działaniem rozwijającym opiekę nad seniorami w regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR