Mieszkania dla seniora: łatwo o entuzjazm, trudniej o finansowanie

INWESTYCJE

Autor: Puls Biznesu, DK/Rynek Seniora   07 grudnia 2015 16:50


Mieszkania dla seniora: łatwo o entuzjazm, trudniej o finansowanie Obecni seniorzy mają zdecydowanie wyższe aspiracje dotyczące warunków mieszkaniowych w porównaniu z wcześniejszymi generacjami. Na zdj. Enklawa Kryształowa Fot. Millenium Inwestycje

Nie należy mylić inwestycji w tzw. domy spokojnej starości z budową wygodnych mieszkań dla seniorów z dołączaną opieką medyczną. O ile rynek tych pierwszych wyraźnie się rozwija, o tyle komfortowe lokale dla osób starszych to póki co głównie śmiałe teorie i atrakcyjne wizualizacje - ocenia „Puls Biznesu”.

Pokolenie wchodzące obecnie w wiek senioralny ma zdecydowanie wyższe aspiracje dotyczące warunków mieszkaniowych w porównaniu z wcześniejszymi generacjami. Z jednej strony taka potrzeba stwarza dla inwestorów obiecującą perspektywę, z drugiej rodzi problemy dotyczące finansowania tego typu inwestycji - wraz z wiekiem spada przecież zdolność finansowa potencjalnych klientów.

Jak wynika z raportu firmy REAS, skalę zapotrzebowania na tego typu nowe albo całkowicie zmodernizowane i przystosowane lokale szacuje się na około 300 tys. do 2030 r. Jedną z możliwości zakupu czy najmu takiego mieszkania jest wykorzystanie przez seniora obecnego lokum jako źródła kapitału lub zabezpieczenia.

- Seniorzy mają generalnie pewien kapitał ulokowany w mieszkaniach, starych, niezbyt dobrze wyposażonych, ale właśnie przez to będą musieli zmieniać te mieszkania. Mogą więc ten kapitał monetyzować i zamieniać na nowe, dobrze wyposażone mieszkania w nowej ofercie deweloperskiej - mówił portalowi rynekseniora.pl Edward Kozłowski, partner w firmie REAS.

Najbardziej pożądanym modelem powstawania osiedli dla seniorów byłaby współpraca pomiędzy jednostkami władzy lokalnej, organizacjami pozarządowymi nienastawionymi na zarobek a prywatnymi inwestorami. Jednak w przypadku polskich realiów wzorowe współdziałanie takiego modelu raczej trudno sobie wyobrazić. Natomiast inwestycja w przedsięwzięcie tylko w  celu maksymalizacji zarobku spowoduje, że stać będzie na nie tylko najzamożniejszych seniorów.

Co istotne, wnioski z raportu REAS oraz pozostałe przypuszczenia będzie można niebawem zweryfikować. W Gliwicach powstaje  „Centrum50+”, w którym znajdzie się miejsce zarówno dla domu seniora, jak i dla budynku typowo mieszkalnego wraz z opieką medyczną. Ceny jednak póki co pozostają nieznane.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.