
W najbliższych latach miasto planuje wybudować około 1,3 tys. mieszkań. 10-15 proc. nowych lokali chce się przeznaczyć dla osób starszych - podaje "Głos Wielkopolski".
Obecnie w Poznaniu mieszka około 124 tys. seniorów. Za kilka lat będzie ich zdecydowanie więcej i problemy mieszkaniowe zaczną się nawarstwiać.
Obecnie ZKZL przymierza się do budowy domów w ośmiu różnych lokalizacjach na terenie Poznania: przy Opolskiej, Dymka, Hlonda (Zawady i Bernata), Nadolniku, Bolka, Hulewiczów, Biskupińskiej. Do 2020 r. ma powstać około 840 mieszkań, z tego część przeznaczona jest seniorom. A jak do tego dodać tereny przeznaczone pod zabudowę przy ul. Rubież czy św. Wawrzyńca, to liczba mieszkań zwiększy się do 1,3 tys.
Zastępca prezydenta Arkadiusz Stasica uważa, że nawet 15 proc. nowych lokali powinno być przeznaczonych dla osób starszych.
Janina Paprzycka z Miejskiej Rady Seniorów podkreśla, że trzeba też tworzyć mieszkania chronione dla osób starszych. One są korzystniejsze finansowo dla miasta niż zapewnienie miejsc w DPS-ach, których brakuje i gdzie koszty pobytu to ok. 3,5-4 tys. zł miesięcznie.
Przypomina, że na Zachodzie w takie przedsięwzięcia angażują się np. deweloperzy, którzy podpisują na 15-20 lat umowę z gminą.
Prezydent Stasica twierdzi, że podjął rozmowy z deweloperami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Dotyczą one współpracy w zakresie inwestycji na gruntach miejskich. Po wybudowaniu budynku pewna pula mieszkań byłaby w gestii miasta, które gwarantowałoby czynsz. Jak sugeruje, kilku deweloperów wyraziło zainteresowanie taką współpracą.
Więcej: www.gloswielkopolski.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych