Miliony na 150 nowych miejsc w lubelskich DPS-ach - zobacz wizualizacje
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   28 stycznia 2016 16:35

Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska lokalnego, Lublin planuje rozbudowę DPS „Kalina” i DPS „Betania”. Łączny koszt inwestycji ma wynieść niemal 19 mln zł.

- Te projekty są potwierdzeniem, że wchodzimy w realizację infrastruktury społecznej. Budujemy nie tylko drogi i obiekty sportowe, ale też pamiętamy o potrzebach osób starszych, chorych, potrzebujących pomocy. Najbliższe kilka lat będzie okresem wzmożonej aktywności w obszarze szeroko rozumianej polityki społecznej - zapowiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Planowana rozbudowa DPS „Kalina” (ul. Kalinowszczyzna 84) to zaprojektowany pięciokondygnacyjny budynek o powierzchni 4260 mkw. Wstępny koszt budowy to 12,6 mln zł, z czego 85 proc. miasto planuje pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2016-2020, a pozostałe 15 proc. ma pochodzić z budżetu Lublina.

Na parterze budynku znajdzie się środowiskowy dom samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera, zaburzeniami pamięci i schorzeniami pokrewnymi. Będzie przystosowany na przyjęcie 40 uczestników. Do dyspozycji chorych będzie psycholog, psychiatra i lekarze specjaliści.

Zastępstwo opiekuńcze
W budynku znajdzie się również miejsce czasowego pobytu całodobowego (8 miejsc).

- Placówka da możliwość 24-godzinnej opieki i wsparcia w sytuacji, gdy opiekun okresowo jest niezdolny do zajęcia się chorym, np. z uwagi na konieczność leczenia szpitalnego - informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowa prezydenta Lublina.

Na I piętrze planowane jest stworzenie usług rehabilitacyjnych.

Na piętrach II, III i IV, w wydzielonych pododdziałach, przewidziano miejsca stałego pobytu dla 72 podopiecznych. W każdym pododdziale przebywać będzie maksymalnie 8 mieszkańców - na wzór rodzinnych domów pomocy.

- Każdy pododdział będzie posiadał jadalnię z aneksem do wypoczynku i zajęć. Pobyt w całodobowej placówce umożliwi stałą obserwację stanu psychicznego, kondycji emocjonalnej, możliwości adaptacyjnych, co znacznie zwiększy szansę na poznanie i zaspokojenie potrzeb podopiecznych oraz cykliczną ocenę ich funkcji poznawczych - sprecyzowała rzecznik Krzyżanowska.

Dodatkowe skrzydło dla osób z demencją
Z kolei planowana inwestycja przy Domu Pomocy Społecznej „Betania” (Al. Kraśnicka 223) dotyczy dobudowania skrzydła do istniejącego budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie utworzenie 30 dodatkowych miejsc, w których mogłyby przebywać osoby z różnymi zespołami otępiennymi.

Dobudowany budynek będzie miał trzy kondygnacje. Całkowita powierzchnia z piwnicą ma wynieść ponad 2 tys. mkw. W skrzydle, na 1 i 2 piętrze, zaplanowano 18 pokoi 1 i 2-osobowych z łazienkami. Na parterze ma się znaleźć kuchnia, jadalnia, sala do terapii i rehabilitacji, 2 sale dziennego pobytu z aneksem kuchennym oraz gabinet medycznej pomocy doraźnej.

Szacowany koszt inwestycji to ok. 6,2 mln zł, a jej planowane źródło finansowania to wsparcie w wys. 85 proc. kwoty ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

W związku z planowaną inwestycją wykonano koncepcję architektoniczną. W I półroczu bieżącego roku zostanie wykonany projekt dobudowy, a przewidywany termin zakończenia inwestycji to 2018 rok.  - To zaspokoi potrzeby osób wymagających opieki - zapewniła z-ca prezydenta Lublina Monika Lipińska.

W celu zbudowania pełnego systemu wsparcia rodzin miasto planuje również utworzenie dwóch rodzinnych domów pomocy dla osób w podeszłym wieku, każdy dla 8 podopiecznych. Obecnie urzędnicy są na etapie uzgadniania warunków zabudowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.