Minister zdrowia: na inwestycje w ochronie zdrowia będzie potrzebna zgoda

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 lutego 2016 09:45


Minister zdrowia: na inwestycje w ochronie zdrowia będzie potrzebna zgoda Na zdj. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. Piotr Waniorek PTWP

Kształtowanie polityki zdrowotnej musi być oparte na dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi - podkreślił minister Konstanty Radziwiłł podczas poniedziałkowej (22 lutego) debaty w stolicy. Zapowiedział też zmiany w uzyskiwaniu zgody na inwestycje w służbie zdrowia.

Minister podkreślił, że forma własności wpływa na sposób funkcjonowania placówek. Zwrócił uwagę, że prywatne placówki lecznicze są w większości nastawione na zysk, czego efektem jest np. nakierowywanie ich działalności na realizację tych świadczeń, które są korzystniej wycenione.

Zdaniem Radziwiłła potrzebna jest koordynacja w służbie zdrowia, co pozwoli racjonalniej wydawać ograniczone środki i jest korzystniejsze dla pacjentów.

Radziwiłł ocenił, że jednym z najpoważniejszych problemów systemu opieki zdrowotnej w Polsce są nieodpowiednie inwestycje np. w sprzęt medyczny lub w budowę kolejnego oddziału. Powiedział, że pomocne w prawidłowym inwestowaniu będą mapy potrzeb zdrowotnych, ale ministerstwo planuje również kolejne rozwiązanie w tym zakresie, którym ma być "ankieta kryteryjna".

- Każdy, kto będzie chciał zrobić inwestycję, będzie musiał wypełnić taką ankietę, którą będzie punktował według wag punktowych, a następnie będą to oceniać wojewoda i na końcu minister zdrowia - wyjaśnił Radziwiłł.

- Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, że jeśli chcesz zainwestować 50 mln zł to musisz uzyskać zgodę powiatu, jeśli chcesz 100 mln - to musisz (mieć) zgodę województwa, jeśli chcesz więcej - to musisz uzyskać zgodę ministra zdrowia - wyjaśnił Radziwiłł, zaznaczając, że resort wciąż jeszcze bada poziom tych inwestycji. - Tego typu procedura jest niezbędna do tego, żeby to wszystko miało sens - podkreślił podczas spotkania zorganizowanego przez Instytut Wolności.

W poniedziałek Instytut Wolności zaprezentował raport "Analiza stanu zdrowia i potrzeb opieki zdrowotnej na najbliższe lata". Zwrócono w nim uwagę, że system niepublicznej opieki zdrowotnej konkuruje z systemem publicznym, w którym głównymi graczami są samorządy różnego szczebla występujące jako właściciele placówek, a także szpitale kliniczne podlegające uczelniom medycznym.

"Placówki konkurują o tego samego płatnika, który narzuca im limity przyjęć dużo niższe niż realne możliwości" - zaznaczyli autorzy raportu. Często placówki publiczne i prywatne konkurują o tego samego pacjenta, co - jak zauważono w raporcie - przyczynia się do spadku rentowności placówek publicznych.

"Kolejną istotną kwestią jest fakt, że funkcjonowanie podmiotów publicznych na rynku ma często uzasadnienie polityczne, a nie merytoryczne" - ocenili autorzy opracowania. Jako przykład wskazali na szpitale powiatowe, które nierzadko są największymi pracodawcami w powiecie, a jednocześnie ich zobowiązania znacznie obciążają budżet samorządu. "Brak jednak odwagi, aby takie placówki restrukturyzować, konsolidować, prywatyzować czy likwidować" - ocenili.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.