
Branża nieruchomości musi dostosować się do starzenia społeczeństwa - czytamy w „Rzeczpospolitej”.
- Tak naprawdę projektujemy dla siebie. Dla siebie za jakiś czas. Pierwsza osoba, która dożyje 150 lat jest już wśród nas, już się urodziła - mówił Alessandro Beda, szef ds. cyfrowej strategii w PwC podczas panelu „Ekonomia dzielenia, mobilność i innowacje społeczne. Jak zmiany społeczno-demograficzne wpłyną na rozwój nowych formatów w branży nieruchomości?". Przedstawiciel PwC w ten sposób komentował podejście do współczesnego projektowania przestrzeni miejskich, a także domów i mieszkań.
O uwzględnieniu starzenia się społeczeństwa w kontekście projektowania miasta mówiła Beata Leszczyńska, prezes zarządu MEDI-system, największej w Europie sieci domów opieki. Nowy format w nieruchomościach to tworzenie takich osiedli mieszkaniowych, gdzie oprócz szkół i przedszkoli pojawią się także rozwiązania senioralne. Jak podkreślała, tego w Polsce nie ma.
Wyjaśniała, że chodzi o to, by nie zmieniać otoczenia, ale mieć kontakt z sąsiadami, by blisko były dzieci. Stąd dom opieki powinien być częścią osiedla.
- Tymczasem od półtora roku próbujemy pozyskać działki na nasze inwestycje, ale miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego nie uwzględniają takich usług. Szukamy terenów, które dopuszczają usługi takie jak nasze lub usługi medyczne. A na zachodzie prywatne domy opieki są umieszczane na tzw. mieszkaniówce. Mamy więc klientów, ale borykamy się z problemami budowania obiektów – tłumaczyła.
Więcej: www.rp,pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych