Nieruchomości: popularne alternatywne inwestycje, m.in. domy opieki

INWESTYCJE

Autor: Rynek Seniora   14 marca 2016 16:40


Nieruchomości: popularne alternatywne inwestycje, m.in. domy opieki Na zdj. dom opieki Józefina w podwarszawskim Józefowie. Fot. Care Experts (zdjęcie ilustracyjne)

Inwestycje w alternatywne projekty nieruchomości stają się coraz bardziej popularne. Do najbardziej atrakcyjnych aktywów należą akademiki, domy opieki, kliniki i centra rozrywkowe.

Według danych agencji Savills, rok 2015 był rekordowy jeśli chodzi o udział inwestycji alternatywnych w ogólnym wolumenie transakcji.  W 2015 roku odpowiadały już za 25 proc. wolumenu transakcji w Europie.  W drugim pod tym względem okresie, 2007 roku, odpowiadały za 15 proc.

W Wielkiej Brytanii średnia stopa zwrotu z takich inwestycji wynosi 6 proc. Tradycyjne projekty, jak biurowce czy centra handlowe osiągają 4,6 proc.

Jak wynika z analizy Savills, rosnąca atrakcyjność takich projektów wynika z trendów demograficznych w Europie - starzejącej się populacji i rosnącej liczby studentów i turystów.

Do najważniejszych rynków w przypadku inwestycji alternatywnych należą: Wielka Brytania (50 proc. udział przy wolumenie 10 mld euro), Niemcy (25 proc.) oraz Szwecja (13 proc.).

Projekty, które najczęściej zmieniają właściciela to budynki multifunkcyjne: biurowo-handlowe, mieszkaniowo-handlowe oraz produkcyjno-wystawiennicze (33 proc.), centra opieki zdrowotnej i domów starości (14 proc.), akademiki (12 proc.) i usługi dla samochodów (parkingi, stacje benzynowe - 8 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.