Nowa część katowickiego szpitala geriatrycznego już otwarta 
Autor: PWX/Rynek Seniora   27 sierpnia 2014 19:53

W środę (27 sierpnia) w Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach otwarto nową części placówki. To jedyny profilowy szpital geriatryczny w kraju. Szpital Geriatryczny w Katowicach prowadzony jest przez spółkę EMC Silesia, której udziałowcem jest EMC Instytut Medyczny oraz Miasto Katowice.

Jak powiedział Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny, inwestycja w katowickim szpitalu jest przykładem partnerstwa prywatno-publicznego, jednak wprowadzanego nie na mocy ustawy.

- Z jednej strony mamy prywatny podmiot, który rozumiejąc potrzeby starzejącego się społeczeństwa prowadzi i finansuje rozbudowę szpitala, aby poprawić jakość życia seniorów. Z drugiej strony partnerem tego przedsięwzięcia są władze Katowic, które jako wspólnik wspierają ten projekt. Z trzeciej strony Śląski Oddział Wojewódzki NFZ, który deklaruje chęć finansowania nowoczesnego leczenia osób starszych - mówił podczas uroczystości otwarcia Piotr Gerber.

- Inwestycja ta przyczyni się do poprawy jakości i dostępności opieki nad seniorami oraz zwiększeniu dostępu do nowych technik oraz sprzętu do rehabilitacji i usprawniania osób starszych - przekonywał dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach.

Rozbudowa Szpitala Geriatrycznego była bardzo oczekiwana przez miasto. 12 września 2013 roku nastąpiło uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego w związku z rozbudową katowickiej placówki oraz utworzeniem Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Szpital im Jana Pawła II, który miał dotychczas 38 łóżek geriatrycznych, po rozbudowie dysponuje kolejnymi 31 łóżkami geriatrycznymi oraz 30 łóżkami rehabilitacyjnymi, a także Ośrodkiem Rehabilitacji wyposażonym w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny i badawczy.

Nowa część szpitala i CBR ma ponad 1.400 m2 powierzchni użytkowej i kubaturę 9.645 m3.

W trakcie realizacji jest jeszcze projekt tworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego. Celem powołania CBR jest m.in prowadzenie badań naukowych potrzebnych na etapie projektowania nowych produktów i technik korygujących dysfunkcje psychoruchowe u ludzi starszych, uznawanych niejednokrotnie za nieuleczalnie chorych, w sytuacji, gdy są jeszcze szanse na ograniczenie objawów i postępu choroby.

W CBR znajdą się sale badań jakościowych i wytrzymałościowych, laboratorium badań chodu i bezpiecznych powierzchni, sala audiowizualna, pomieszczenia do badań naukowych oceniających deficyty ruchu, sala badań zmysłów, sala telekonsultacyjna do badania nowych rozwiązań z zakresu teleopieki i telediagnostyki stosowanych w geriatrii.

Inwestycja finansowana jest z kilku źródeł: 5,1 mln zł na rozbudowę Szpitala pochodzi z emisji akcji EMC Instytut Medyczny, natomiast 3,4 mln zł pozyskano od Ministerstwa Gospodarki w ramach dofinansowania projektu utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4, 5 - Poddziałanie 4.5.2. Łącznie inwestycja kosztowała ponad 20 mln zł.

- Jako inwestor EMC Instytut Medyczny popieramy projekt rozwoju geriatrii i jesteśmy pod wrażeniem wiedzy i doświadczenia kadry medycznej Szpitala Geriatrycznego w Katowicach. Na pewno będziemy chcieli te doświadczenia wykorzystać w sieci naszych słowackich szpitali, klinik i przychodni - stwierdził Vaclav Jirku dyrektor inwestycyjny Penta Investments.

Dotychczas w Szpitalu Geriatrycznym leczonych było rocznie 1 200 pacjentów w oddziale geriatrii i 13 500 w 12 specjalistycznych poradniach przyszpitalnych. Średnia wieku chorych leczonych w placówce przekracza 80 lat. W szpitalu zatrudnionych jest 60 pracowników, 60 osób stale współpracuje z tą placówką. Personel stanowi najliczniejszy w Polsce zespół gerontologiczny.

Do Grupy EMC należy 10 szpitali i 16 przychodni w kraju. Ponad 80 proc. przychodów Grupy pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.