Nowa siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy w Sulechowie

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 lutego 2016 13:31


Nowa siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy w Sulechowie Środowiskowe domy samopomocy są jednostkami pomocy społecznej przeznaczonymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Fot. archiwum

W Sulechowie (Lubuskie) otwarto nową siedzibę Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS) prowadzonego przez tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecznej. Dom jest miejscem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnością intelektualną, dysponuje 30 miejscami.

- Dzięki tej inwestycji nasz dom spełnia wszystkie normy wymagane prawem. Tym samym możemy zaoferować naszym podopiecznym znakomite warunki do treningów i rehabilitacji - to jest dla nas najważniejsze - powiedziała dyr. Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulechowie Elżbieta Colle.

ŚDS mieści się w parterowym budynku o powierzchni blisko 358 m2. Wszystkie pomieszczenia zostały wykonane zgodnie ze standardami określonymi w przepisach dot. środowiskowych domów samopomocy.

Wcześniej siedziba placówki znajdowała się w zabytkowym budynku, w którym funkcjonują również - Centrum Usług Socjalnych, świetlica socjoterapeutyczna oraz dom dziennego pobytu dla emerytów i rencistów.

Budowa obiektu była prowadzona przez samorząd Sulechowa. Kosztowała prawie 1,7 mln zł. Inwestycja została sfinansowana za pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa, które trafiły do samorządu za pośrednictwem wojewody lubuskiego.

Decyzja o budowie zapadła przed trzema laty po wizytacji urzędników wojewody sprawdzających standardy dla tego typu placówek. Stwierdzono wówczas, że w Sulechowie nie są one zachowane, a remont zajmowanych przez ŚDS pomieszczeń będzie nieopłacalny.

Środowiskowe domy samopomocy są jednostkami pomocy społecznej przeznaczonymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Celem tej formy wsparcia jest zwiększenie zaradności i samodzielności życiowej osób niepełnosprawnych intelektualnie, a także ich integracja ze społeczeństwem. Takie placówki są także wsparciem dla rodzin i opiekunów.

W Sulechowie podopieczni korzystają z pomocy terapeutycznej, socjalnej i rehabilitacyjnej. Uczą się samodzielności i nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, biorą udział w zajęciach artystycznych i praktycznych.

W województwie lubuskim funkcjonuje 30 środowiskowych domów samopomocy oferujących łącznie 833 miejsca. 25 jednostek prowadzą gminy, a pięć powiaty. Wojewoda w całości dotuje pobyt uczestników w tego typu placówkach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.