Nowe technologie: kiedy projektanci zaczną się skupiać na potrzebach seniorów?

INWESTYCJE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   22 czerwca 2016 12:19


Nowe technologie: kiedy projektanci zaczną się skupiać na potrzebach seniorów? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Seniorzy coraz częściej wchodzą do wirtualnego świata, ale nie dostrzega on jeszcze ich specyficznych ograniczeń i potrzeb. Zmiany może wymusić demografia: już teraz pierwsze zagraniczne firmy zaczęły zatrudniać wyspecjalizowanych projektantów i inżynierów, specjalistów od seniorów.

Badania przeprowadzone w USA mówią, że sześciu na dziesięciu seniorów korzysta z internetu. Wśród nich największą grupę stanowią dobrze sytuowani, wykształceni mieszkańcy dużych miast. 

Tymczasem w Polsce - według badań CBOS z 2015 r. - najistotniejszym kryterium wykluczenia cyfrowego jest właśnie wiek. W grupie 65+ z sieci korzysta już tylko co szósty.

Seniorzy narzekają na to, że witryny są niedostosowane do ich potrzeb, mają trudną nawigację. 

Być może tę sytuację zmieni wkrótce demografia. Starzejemy się i odsetek ludzi starszych wciąż rośnie. Czy inżynierowie zaczną się skupiać bardziej na ich potrzebach?

Co zrobić, by osoba mająca ręce trzęsące się z powodu choroby Parkinsona, mogła używać ekranu dotykowego? Jak zaprojektować bankomat zarówno dla dwudziesto-, jak i stulatka? 

Zagraniczne firmy już zaczęły zatrudniać specjalistów od seniorów. Jednym z najbardziej znanych jest najstarsza inżynier Doliny Krzemowej Barbara Beskind. Ma ponad 90 lat i obecnie pracuje nad cyfrowymi okularami - program ukryty w oprawkach będzie nazywał ludzi, przypominał imiona, nazwiska i nazwy przedmiotów.

Beskind nie może się też nadziwić, czemu producenci mikrofalówek nie wpadli na to, że starszym palcom trudno jest wciskać płaskie przyciski. Nie mówiąc o tym, że gdy siada wzrok, wypukłe łatwiej jest odnaleźć.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR