Nowy oddział dla pacjentów geriatrycznych i chorych na cukrzycę

INWESTYCJE

Autor: PAP, Dziennik Łódzki/Rynek Seniora   13 listopada 2014 14:33


Nowy oddział dla pacjentów geriatrycznych i chorych na cukrzycę

W łódzkim III Szpitalu Miejskim im. K. Jonschera w Łodzi uruchomiono w czwartek (13 listopada) zmodernizowany oddział geriatrii wyspecjalizowany w leczeniu seniorów i diabetyków. Koszt całej inwestycji wyniósł 2 mln zł, pieniądze pochodziły z budżetu miasta.

Są w nim hospitalizowani pacjenci wymagający interdyscyplinarnej terapii, cierpiący jednocześnie na kilka przewlekłych chorób. Gruntowny remont objął na razie część oddziału, do odnowienia pozostało jeszcze jedno skrzydło. Prace rozpoczęły się 1 sierpnia, zakończyły 20 października. Oddział funkcjonuje już od 2 tygodni

Specyfika województwa
Jak podkreśliła p.o. dyrektora szpitala Iwona Bednarek, oddziały geriatryczne są w Łodzi potrzebne, ponieważ populacja miasta się starzeje. Dyrektor przytoczyła prognozy GUS, z których wynika, że w r. 2035 odsetek osób po 65. roku życia wzrośnie w Polsce z 14 do 32 proc.

- Już teraz należy zadbać o rozwój usług medycznych uwzględniających specyficzne potrzeby seniorów. U osób starszych nawet zwykła infekcja może spowodować niewydolność nerek, krążenia, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Po kilku dniach leżenia pacjent jest unieruchomiony i wymaga pomocy rehabilitanta – dodała.

Jak wynika z analiz GUS (2013 r.) odsetek seniorów w woj. łódzkim wynosi obecnie 16 proc. i należy do najwyższych w kraju. Łódź należy do miast, w których - według demografów - w ciągu najbliższych pięciu lat znacząco przybędzie mieszkańców w starszym wieku. Jednocześnie GUS wykazuje, że łodzianie po 65. roku życia mają przed sobą najkrótszy (w porównaniu z mieszkańcami innych regionów) okres życia - mężczyźni średnio 14,7 lat, a kobiety 19,2 lat.

Wielu pacjentów po 90 r.ż.
Nowy, 19-łóżkowy oddział chorób wewnętrznych, geriatrii i diabetologii jest przystosowany do specyficznych potrzeb osób w podeszłym wieku. Został wyposażony m.in. w łóżka z antyodleżynowymi materacami, których zakup sfinansowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Ordynator oddziału dr Anna Rżanek zaznaczyła, że w dwóch oddziałach wewnętrznych i geriatrii szpitala Jonschera przy ul. Przyrodniczej (dawniej szpital im. Jordana) odsetek hospitalizowanych seniorów wynosi aż 70 proc.

- Pacjenci, którzy do nas trafiają mają wiele chorób jednocześnie i cierpią na niepełnosprawność spowodowaną procesami starzenia. Kiedyś na oddziałach internistycznych rzadkością był pacjent 80-letyni. Obecnie mamy bardzo wielu pacjentów po 90. roku życia - podkreśliła.

Zdaniem dr Rżanek, osoby w podeszłym wieku, którymi się zajmuje, mają ogromny apetyt na życie i - jeśli będą prawidłowo leczeni i zaopatrzeni medycznie - będą stanowić szczęśliwą grupę społeczną.

Dr Rżanek, która jest także pracownikiem Akademii Muzycznej w Łodzi, co piątek prowadzi w szpitalu zajęcia muzykoterapii wspólnie ze studentami tej uczelni. - Śpiewamy, gramy muzykę poważną i tańczymy razem z pacjentami. Następnego dnia po takich zajęciach wszyscy seniorzy mają prawidłowe ciśnienie krwi, są zadowoleni i szybciej zdrowieją - dodała.

Jak zaznaczyła dyrektor szpitala, władze miasta planują utworzenie przy ul. Przyrodniczej ośrodka wyspecjalizowanego w opiece nad seniorami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.