Opole zbuduje Centrum Senioralne ze 120 mieszkaniami dla osób starszych
Autor: PAP/Rynek Seniora   06 lipca 2015 09:44

Centrum Senioralne, łączące funkcję domu dziennego pobytu oraz domu seniora z ok. 120 mieszkaniami dla osób starszych, powstanie w opolskiej dzielnicy Zaodrze. Koszt inwestycji oszacowano na 12 mln zł, pierwsze mieszkania mają być gotowe za 2-2,5 roku.

O inwestycji, do której przygotowania właśnie się rozpoczynają, poinformowały w piątek (3 lipca) na konferencji prasowej władze Opola.

Wiceprezydent miasta Janusz Kowalski zapowiedział, że Centrum Senioralne powstanie na 1,5-hektarowej działce przy ul. Dambonia w Opolu. Obecnie znajduje się na niej m.in. Centrum Obsługi Administracyjnej Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Przebywających w tej placówce ok. 30 wychowanków w ciągu najbliższych miesięcy miasto przeniesie do innych, podlegających samorządowi, placówek, które mogą ich przyjąć. Istniejący obiekt częściowo zostanie zburzony, przebudowany i dostosowany do potrzeb Centrum Senioralnego.

- Prawa część istniejącego obiektu ma być wyburzona, a w jej miejsce powstanie skrzydło z mieszkaniami senioralnymi. W pierwszym etapie inwestycji rozbudujemy obiekt już istniejący; w drugim na tej samej działce wybudowane zostaną dodatkowe mieszkania komunalne lub senioralne - w zależności od potrzeb - mówił Kowalski.

Na terenie Centrum Senioralnego ma też powstać "wielki plac integracyjny" - m.in. z siłowniami na świeżym powietrzu i placem zabaw dostępnym również dla całej dzielnicy Zaodrza, w tym z placem zabaw dla dzieci niepełnosprawnych.

Wiceprezydent Kowalski i prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski na piątkowej konferencji podkreślali, że stworzenie takiego miejsca to jeden z postulatów środowisk seniorów w mieście.

Wiśniewski dodał, że wskazana pod stworzenie Centrum Senioralnego lokalizacja to dobre miejsce, bo już stanowi ładny, zielony, zadrzewiony w niektórych miejscach teren. Wskazywał, że wokół są sklepy, przedszkola, żłobki, kościół, boiska, przystanki komunikacji miejskiej, niedaleko są centra handlowe. - To wszystko gwarantuje, że seniorzy nie znajdą się na peryferiach miasta, będą mieć teren spokojny, miejsca spacerowe wokół i infrastrukturę, która pozwoli im komfortowo, aktywnie funkcjonować. Miejsce to zagwarantuje im też kontakt międzypokoleniowy - mówił Wiśniewski.

Obecna na piątkowej konferencji zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Opolu Małgorzata Kozak zaznaczyła, że z analiz MOPR wynika, iż 120 mieszkań zaspokoi obecne potrzeby mieszkańców Opola na mieszkania dla seniorów.

Podkreślała też, że współcześni seniorzy to osoby aktywne, którym "nie wystarcza już tylko świetlica z gorącą herbatą i pączkiem". - Dziś seniorzy to ludzie nowocześni, którzy mają świadomość, że będą długo żyli i chcą być sprawni - stąd ich potrzeba aktywności - tłumaczyła Kozak. Zapewniała również, że nieprawdą jest, iż osoby starsze chcą mieć mieszkania, w których "nie widać i nie słychać dzieci". - Dziś seniorzy chcą się integrować z młodymi ludźmi - zaznaczyła. Według niej świadczą o tym przykłady współpracy istniejących placówek dla seniorów w mieście np. z przedszkolami.

Inwestycja realizowana będzie przez miejską spółkę TBS. Szacowany obecnie koszt powstania Centrum Senioralnego to ok. 12 mln zł. 30 proc. tej kwoty ma pokryć TBS, 35 proc. dołoży miasto, a o sfinansowanie pozostałych 35 proc. Opole starać się będzie w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.