
Wielopokoleniowe osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu otrzymało główną nagrodę w kategorii Merit Prize (ex aequo z chińskim Wuhan) podczas 52 Kongresu ISOCARP, międzynarodowej organizacji zrzeszającej urbanistów i planistów z ponad 80 krajów.
Prestiżowa nagroda ISOCARP Award Exellence przyznawana jest corocznie przez profesjonalistów w dziedzinie planowania miast, a finaliści prezentują się podczas światowego kongresu. Tegoroczne spotkanie odbywało się w Durbanie w RPA w dniach 12-16 września pod hasłem „Miasta jakie mamy - miasta jakich potrzebujemy”. W tym roku w gronie najważniejszych gości byli m.in. Guy Perry, Vanessa Watson, Nicholas You i Michael Hardman.
- Modelowe osiedle „Nowe Żerniki”, projektowane przez najlepszych wrocławskich architektów, będzie zaspakajać w sposób kompleksowy potrzeby przyszłych mieszkańców - mówi Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju Urzędu Miasta we Wrocławiu.
Dodaje, że będzie to fragment miasta oparty o idee nowej urbanistyki, z domem kultury i lokalnym bazarkiem, gdzie jest miejsce zarówno dla ludzi młodych, jak i dla seniorów. Tłumaczy, że oryginalnie zaprojektowane przestrzenie publiczne będą ułatwiać budowanie więzi społecznych.
International Society of City and Regional Planners (ISOCARP) jest stowarzyszeniem profesjonalistów z dziedziny planowania i strategii rozwoju miast. Zajmuje się poprawą jakości i rozwojem praktyki planowania we współczesnych miastach poprzez stworzenie globalnej i aktywnej sieci profesjonalistów, wymianę doświadczeń, szkoleń, edukację, a także prowadzenie badań naukowych.
Dom seniora i koegzystencja pokoleń
Pod koniec stycznia 2019 r. rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs na opracowanie koncepcji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wraz z domem seniora, mieszkaniami dla młodych oraz przedszkolem na terenie Osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu. Jego organizatorem było Towarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o.o. I nagrodę zdobyła Pracownia Major Architekci.
- Koegzystencja różnych grup wiekowych w jednej przestrzeni jest działaniem korzystnym pod wieloma względami - uczy wzajemnego szacunku i zapobiega uczuciu wykluczenia, wspomaga aktywizację seniorów, daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa dzięki stałej obecności sąsiadów, przyzwyczaja do codziennego funkcjonowania z osobami starszymi i niepełnosprawnymi - czytaliśmy wówczas w komunikacie zwycięzców konkursu.
16 maja 2016 r. zawieszono symboliczną wiechę na pierwszym budynku osiedla. Obecnie już kilka firm deweloperskich prowadzi na terenie Nowych Żernik własne budowy.
Osiedle Nowe Żerniki powstaje w zachodniej części Wrocławia na ponad 50-hektarowej działce w okolicach Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu wybudowanego na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. Idea budowy modelowego osiedla narodziła się w 2011 r. Wówczas to lokalne środowisko architektów oraz miasto Wrocław rozpoczęły prace nad projektem modelowego osiedla, które ideą będzie nawiązywać do powstałego w 1929 r. w stolicy Dolnego Śląska osiedla WUWA.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych