Osiedle łączące pokolenia z główną nagrodą w międzynarodowym konkursie
Autor: Jacek Wykowski, nowezerniki.pl/Rynek Seniora   19 września 2016 12:32

Wielopokoleniowe osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu otrzymało główną nagrodę w kategorii Merit Prize (ex aequo z chińskim Wuhan) podczas 52 Kongresu ISOCARP, międzynarodowej organizacji zrzeszającej urbanistów i planistów z ponad 80 krajów.

Prestiżowa nagroda ISOCARP Award Exellence przyznawana jest corocznie przez profesjonalistów w dziedzinie planowania miast, a finaliści prezentują się podczas światowego kongresu. Tegoroczne spotkanie odbywało się w Durbanie w RPA w dniach 12-16 września pod hasłem „Miasta jakie mamy - miasta jakich potrzebujemy”. W tym roku w gronie najważniejszych gości byli m.in. Guy Perry, Vanessa Watson, Nicholas You i Michael Hardman.

- Modelowe osiedle „Nowe Żerniki”, projektowane przez najlepszych wrocławskich architektów, będzie zaspakajać w sposób kompleksowy potrzeby przyszłych mieszkańców - mówi Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Dodaje, że będzie to fragment miasta oparty o idee nowej urbanistyki, z domem kultury i lokalnym bazarkiem, gdzie jest miejsce zarówno dla ludzi młodych, jak i dla seniorów. Tłumaczy, że oryginalnie zaprojektowane przestrzenie publiczne będą ułatwiać budowanie więzi społecznych.

International Society of City and Regional Planners (ISOCARP) jest stowarzyszeniem profesjonalistów z dziedziny planowania i strategii rozwoju miast. Zajmuje się poprawą jakości i rozwojem praktyki planowania we współczesnych miastach poprzez stworzenie globalnej i aktywnej sieci profesjonalistów, wymianę doświadczeń, szkoleń, edukację, a także prowadzenie badań naukowych.

Dom seniora i koegzystencja pokoleń
Pod koniec stycznia 2019 r. rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs na opracowanie koncepcji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wraz z domem seniora, mieszkaniami dla młodych oraz przedszkolem na terenie Osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu. Jego organizatorem było Towarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o.o. I nagrodę zdobyła Pracownia Major Architekci.

- Koegzystencja różnych grup wiekowych w jednej przestrzeni jest działaniem korzystnym pod wieloma względami - uczy wzajemnego szacunku i zapobiega uczuciu wykluczenia, wspomaga aktywizację seniorów, daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa dzięki stałej obecności sąsiadów, przyzwyczaja do codziennego funkcjonowania z osobami starszymi i niepełnosprawnymi - czytaliśmy wówczas w komunikacie zwycięzców konkursu.

16 maja 2016 r. zawieszono symboliczną wiechę na pierwszym budynku osiedla. Obecnie już kilka firm deweloperskich prowadzi na terenie Nowych Żernik własne budowy. 

Osiedle Nowe Żerniki powstaje w zachodniej części Wrocławia na ponad 50-hektarowej działce w okolicach Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu wybudowanego na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. Idea budowy modelowego osiedla narodziła się w 2011 r. Wówczas to lokalne środowisko architektów oraz miasto Wrocław rozpoczęły prace nad projektem modelowego osiedla, które ideą będzie nawiązywać do powstałego w 1929 r. w stolicy Dolnego Śląska osiedla WUWA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR