Otwarcie kolejnego Centrum Aktywności Seniorów w Krakowie

INWESTYCJE

Autor: Rynek Seniora   08 października 2015 13:53


Otwarcie kolejnego Centrum Aktywności Seniorów w Krakowie Aktualnie działa dziewięć Centrów Aktywności Seniorów w Krakowie, docelowo planowane jest uruchomienie 54 placówek. Fot. PTWP Grzegorz Giereszczak

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oficjalnie otworzył w czwartek (8 października) Centrum Aktywności Seniorów „Toń”przy ul. Władysława Łokietka 267.

Kursy komputerowe, nauka nowoczesnych technologii, aby starsze osoby umiały kupić bilet w autobusie i zapłacić za niego kartą, zajęcia taneczne, teatralne - to tylko część bogatej oferty, którą Centrum przygotowało dla osób w wieku 60+.

- Prognozy demograficzne wskazują na to, że społeczeństwo się starzeje i osób w wieku senioralnym przybywa. Nie ulega wątpliwości, że trzeba tym osobom zapewnić miejsca, gdzie będą mieli możliwość spędzania wolnego czasu, którego mają dosyć dużo. Także osobom, które funkcjonują w pełni sprawnie i potrzebują aktywności. I to właśnie z myślą o nich powstają centra aktywności seniorów - powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Operatorem CAS „Toń” jest Stowarzyszenie „Lajkonik”. Projekt współfinansowany jest przez Gminę Miejską Kraków. Stowarzyszenie zaprasza seniorów do włączenia się w działania Centrum i przedstawiania własnych pomysłów. Okazją będzie dzień otwarty 11 października (niedziela) o godz. 16.30. Będzie można zapisać się na poszczególne zajęcia i porozmawiać przy herbacie lub kawie.

CAS „Toń” mieści się w dawnym Domu Ludowym wybudowanym z inicjatywy społeczności lokalnej. Dla krakowian 60+ dostępny jest budynek o powierzchni 300 mkw., z filią biblioteki publicznej oraz salami: widowiskową ze sceną, treningową, szkoleniową, a także z wyposażeniem rekreacyjnym.

Zajęcia komputerowe prowadzone będą we współpracy z Ośrodkiem Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego, ćwiczenia z tabletami możliwe będą dzięki udostępnieniu sprzętu przez firmę RCS Systemy Komputerowe 2, a umiejętności obsługi biletomatu, bankomatu, telefonu seniorzy nabywać będą pod okiem doświadczonego opiekuna. Dobrze wyposażona sala umożliwia prowadzenie zajęć grupowych tanecznych, teatralnych i chóru.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, a dzięki pracy wolontariuszy, możliwe jest wykorzystywanie budynku poza godzinami zajęć, na dodatkowe ćwiczenia. W realizacji programu Stowarzyszenie Lajkonik wspiera Katolickie Stowarzyszenie Kultury i Sportu w Krakowie-Toniach.

Centra Aktywności Seniorów to sieć placówek oferujących różnorodną ofertę zajęć dla seniorów, powstałych w ramach realizacji miejskiego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych PASIOS 2015-2020. Aktualnie działa dziewięć CAS-ów, docelowo planowane jest uruchomienie 54 placówek (po 3 w każdej dzielnicy). Finansowanie działania CAS-ów zapewnia Gmina Miejska Kraków, a prowadzą je wybrane w otwartym konkursie ofert organizacje pozarządowe.

CAS-y zapraszają seniorów, którzy chcieliby uczyć się nowych rzeczy, podnosić kondycję psychiczną i fizyczną oraz działać na rzecz dobra wspólnego. Więcej informacji na www.dlaseniora.krakow.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.