Pierwszy oddział geriatryczny na Mazowszu już otwarty. Potrzeby są duże
Autor: KL, DK, PAP/Rynek Zdrowia   13 października 2015 18:05

13 października br. w Szpitalu Wolskim w Warszawie otwarto oddział geriatryczny. To pierwszy oddział o profilu geriatryczno-zachowawczym w całym województwie mazowieckim. Inwestycja kosztowała prawie 4,5 mln zł.

Mieszkańcy stolicy się starzeją, w mieście narasta problem niedoboru łóżek internistycznych a bazy łóżkowej dla geriatrii właściwie nie ma. Dlatego nowy oddział na Woli ma tak istotne znaczenie. 

Potrzeby stolicy
- Utworzenie oddziału geriatrii z 36 łóżkami to inwestycja niezwykle potrzebna warszawiakom, z punktu widzenia istniejących i rosnących potrzeb w zakresie leczenia szpitalnego osób starszych - powiedziała podczas otwarcia oddziału Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Podkreśliła olbrzymią wagę inwestycji z powodu odczuwalnego braku bazy łóżkowej skierowanej do osób w podeszłym wieku.

- W dzielnicach Warszawy takich jak np. Śródmieście, Żoliborz, Wola czy Ochota, osoby starsze stanowią ponad 25 proc. populacji. Śródmieście przoduje w tej statystyce - 28 proc. jej mieszkańców to seniorzy. Tak więc z nowego oddziału będą korzystać nie tylko mieszkańcy Woli, ale także dzielnic ościennych - zapewniła prezydent stolicy.

Wyposażenie i kadry
Oddział geriatryczny powstał w zmodernizowanym pawilonie 11 (pomieszczenia po byłej kuchni szpitalnej) o powierzchni użytkowej 1522 mkw.

- Oddział jest przestronny, przyjazny pacjentom, dobrze wyposażony. Dysponuje nowoczesnym sprzętem i aparaturą medyczną. Wszystkie pomieszczenia są łatwo dostępne dla osób starszych i niepełnosprawnych - zapewnia Barbara Lis-Udrycka, specjalista ds. komunikacji społecznej Szpitala Wolskiego im. dr A. Gostyńskiej SP ZOZ.

Ze względu na potrzeby osób starszych przy głównym wejściu usytuowano windę, tak by chorzy bez problemów mogli dostać się do budynku.

Jest tu 12 sal chorych z łazienkami: 10 trzyosobowych i 1 jednoosobowa, oraz pięcioosobowa sala wzmożonego nadzoru z systemem monitoringu medycznego, który umożliwia ciągły pomiar parametrów życiowych. Sale chorych są odpowiednio większe, np. trzyosobowe mają 28-29 m².

Ponadto, oprócz pokoi lekarskich i zabiegowych, są sale terapii zajęciowej i fizykoterapii oraz gabinet psychologa. Pozwoli to na wdrożenie kompleksowego programu leczenia osób ze schorzeniami wieku podeszłego,

Docelowo w oddziale będzie pracował 31-osobowy zespół: 5 lekarzy, w tym 2 geriatrów, psycholog, fizykoterapeuta, 15 pielęgniarek i 9 opiekunek medycznych.

Wymogi i koszty
Inwestycja kosztowała prawie 4,5 mln zł. Wydatki na przebudowę i modernizację ok. 1,5 tys. mkw. powierzchni po dawnej kuchni na potrzeby oddziału szpitalnego i zainstalowanie dodatkowej windy wynoszą ok. 3,5 mln, a na wyposażenie ok.1 mln zł. Większość tej kwoty, aż 4,4 mln zł pochodziły z budżetu stołecznego ratusza. Resztę wydatków, ok. 100 tys. zł, szpital sfinansował z własnych środków.

Przekazanie dodatkowego wyposażenia dla oddziału zadeklarowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ale dopiero po otrzymaniu kontraktu na opiekę geriatryczną, o co szpital zabiega od kilku miesięcy.

Nowy oddział będzie spełniał wszystkie wymogi sanitarno-higieniczne i technologiczne. Został już odebrany przez Sanepid i zarejestrowany przez wojewodę. Wkrótce przyjmie pierwszych pacjentów. 

Dyrektor szpitala Robert Mazur powiedział, że "do pełni szczęścia" brakuje tylko kontraktu z NFZ. - Czekamy na ogłoszenie konkursu przez NFZ, jeżeli fundusz ogłosi go jeszcze w tym miesiącu, to jest szansa, żeby ten kontrakt dostać już od listopada - powiedział dyrektor szpitala.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.