Podkarpackie: będą walczyć o budowę uzdrowiska w Latoszynie

INWESTYCJE

Autor: MK/Rynek Seniora   16 marca 2015 10:07


Podkarpackie: będą walczyć o budowę uzdrowiska w Latoszynie

Samorządowcy, naukowcy, lokalni działacze oraz przedsiębiorcy skupieni wokół idei odbudowy uzdrowiska w Latoszynie (Podkarpackie) nie rezygnują z pozyskania unijnych środków na realizację tej inwestycji. Podczas ich ostatniego spotkania pojawił się pomysł rozszerzenia projektu o oddział geriatryczny. Szacunkowy koszt całości to ok. 50 mln zł.

Zwolennicy projektu utworzyli Komitet Poparcia Reaktywacji Uzdrowiska Latoszyn Zdrój.  - Pomysł cieszy się również wsparciem sąsiednich gmin, a także powiatu dębickiego - mówi portalowi rynekseniora.pl Paweł Wolicki, doradca ds. rozwoju gospodarczego w Urzędzie Gminy Dębica.

Komitet Poparcia budowy Zakładu Przyrodoleczniczego w Latoszynie ma już przygotowane studium wykonalności, czyli dokument, na podstawie można już ubiegać się o dofinansowanie tej inwestycji, np. z UE. Przewiduje ono budowę dwóch obiektów o łącznej powierzchni użytkowej 7 tys. mkw.

Przewidywana liczba pacjentów to pacjentów 3500 rocznie (w tym stacjonarni i ambulatoryjni). Placówka dysponować ma bazą noclegową składającą się z ok. 200 łóżek. Dzienne przyjęcia w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym szacowane są na ok. 200 kuracjuszy. 

Fundusze unijne, a konkretnie nowa edycja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego były źródłem, z którego inicjatorzy projektu chcieli sfinansować jego realizację. Niestety, okazało się, że jest to niemożliwe.

Problemy z dotacją 
- Władze województwa twierdzą, że w ramach RPO Komisja Europejska pozwala tylko na sfinansowanie istniejących już uzdrowisk – informuje Wolicki.

Przekonuje, że taka argumentacja jest błędna. - W przypadku RPO dla innych województw nie było takich obwarowań - mówi. - Umowy dotyczące RPO można negocjować, można aneksować. Realizację tej inwestycji można zapisać w RPO w taki sposób, by Bruksela ją zaakceptowała (np. jako reaktywację uzdrowiska). Zapis taki zresztą widniał już w projekcie programu. Został jednak z niego usunięty.

Oprócz studium wykonalności Zakładu Przyrodoleczniczego gmina Dębica posiada także wszystkie dokumenty potrzebne do ubiegania się o status uzdrowiska (m.in. badania klimatu i wody). Ostatnio pojawił się również pomysł, by w ramach zakładu powstał oddział geriatryczny. Wystąpili z nim przedstawiciele powiatu dębickiego. Oddział mógłby funkcjonować w ramach struktur tamtejszego szpitala.

Choroby, które można leczyć na terenie Latoszyna to m.in. łuszczyca, choroby reumatyczne, schorzenia stawów, układu oddechowego, a także choroby układu krążenia.  

Do II wojny światowej w Latoszynie działał zakład kąpielowo-zdrojowy. Zabiegi o jego reaktywację trwają od 2008 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.