Podkarpackie: ruszył dzienny dom opieki medycznejRadio Rzeszów, JW/Rynek Seniora - 22 sierpnia 2016 09:43


20 sierpnia 2016 r. w Orzechówce k. Brzozowa (Podkarpackie) oficjalnie otwarto dzienny dom opieki medycznej dla osób niesamodzielnych.

Placówka działa już od początku sierpnia i obejmuje bezpłatną opieką mieszkańców powiatów brzozowskiego, bieszczadzkiego, krośnieńskiego i sanockiego - precyzuje Radio Rzeszów. 

W dziennym domu do końca sierpnia ma rozpocząć rehabilitację 15 pacjentów. To nowa forma opieki nad osobami starszymi, którzy w ostatnich miesiącach przeszli leczenie szpitalne i nie radzą sobie z samodzielnym życiem, pilotażowo wdrażana przez ministerstwo zdrowia.

Placówkę prowadzi Niepubliczny Zakład Opieki Medycznej Dar-Med Domowa Opieka Paliatywna w Brzozowie, który jako jeden z trzech w woj. podkarpackim, wygrał konkurs organizowany przez resort zdrowia na pilotażowy program tworzenia i funkcjonowania takich placówek.

Dzienny dom ma skompletowaną kadrę 12 specjalistów i urządzenia do fizjoterapii i rehabilitacji. Rekonwalescencja poszpitalna trwa od jednego do czterech miesięcy. 

Wsparcie skierowane jest do osób niesamodzielnych, w szczególności do osób 65+, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod podstawową opieką zdrowotną i ambulatoryjną opieką specjalistyczną, a jednocześnie nie wymagającym hospitalizacji w oddziale szpitalnym, którzy w ocenie skalą poziomu samodzielności (skala Barthel) otrzymali 21-85 punktów.