Podlaskie: 1,1 mln zł na opiekę paliatywną w SuwałkachPAP/Rynek Seniora - 14 lutego 2019 10:14


Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dotację 1,1 mln zł dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej w Suwałkach (SP ZOP). Hospicjum wyda pieniądze na sprzęt i wyposażenie, pomocne w leczeniu ciężko chorych.

Dotacja w wysokości 1,1 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, ale wartość całego projektu wynosi 1,3 mln zł. Zespół Opieki Paliatywnej wziął udział w konkursie na inwestycje w zakresie geriatrii, opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej. Do dotacji, którą otrzyma, dołoży 200 tys. środków własnych.

Hospicjum w ramach projektu zakupi sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, który będzie stosowany w Hospicjum Stacjonarnym, Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym oraz Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla chorych wentylowanych mechanicznie, czyli podłączonych do respiratorów. Nowy sprzęt ma być również wykorzystany w domowej opiece paliatywnej nad dorosłymi i dziećmi.

W placówce oprócz lekarzy pracują również rehabilitanci, fizjoterapeuci i psycholodzy, którzy dojeżdżają do domów chorych pacjentów.

Jak poinformowała dyrektor SP ZOP Irena Mickiewicz, hospicjum zakupi także nowy samochód, który ma ułatwić dojazd lekarzy i specjalistów do podopiecznych w Sejnach i Augustowie. Placówka leczy w ten sposób około 60 chorych. - Musimy codziennie dojeżdżać do nich, a auta których używamy, są już stare, więc nowy samochód bardzo się przyda - dodała Mickiewicz.

SP ZOP leczy także prawie 40 osób na oddziałach stacjonarnych w Suwałkach. Obecnie trwa rozbudowa placówki, w której przybędzie 14 łóżek dla chorych wentylowanych mechanicznie. - Dokupimy także sprzęt rehabilitacyjny, który pomoże chorym, a niektórzy z nich po odpowiedniej rehabilitacji będą mogli wyjść do domu - powiedziała dyrektor Mickiewicz.

SP ZOP w Suwałkach działa od ponad 20 lat. Jest placówką podległą Urzędowi Marszałkowskiemu w Białymstoku.