Podlaskie: w grudniu ruszy środowiskowy dom samopomocy

INWESTYCJE

Autor: JW, UM Lipsk/Rynek Seniora   19 października 2016 10:26


Podlaskie: w grudniu ruszy środowiskowy dom samopomocy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Środowiskowy dom samopomocy (ŚDS) rozpocznie działalność w grudniu 2016 r. i będzie zlokalizowany w miejscowości Kurianka. Od września trwa remont pomieszczeń przeznaczonych na pracownie i sale rekreacyjne. Dotację na przystosowanie budynku do potrzeb i wymogów ŚDS w kwocie 343 tys. zł otrzymał Urząd Miejski w Lipsku.

Po otrzymaniu dotacji władze gminy Lipsk  ogłosiły konkurs, w wyniku którego wyznaczono Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Zygmunta Augusta w Augustowie na instytucję prowadzącą ŚDS.

- Dużo pracy włożyliśmy w przygotowanie wniosku i dokumentacji, ale opłaciło się. Z siedmiu wniosków z województwa podlaskiego tylko dwa otrzymały dofinansowane z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oczekujemy, że ŚDS zapewni ciekawe i pożyteczne zajęcia osobom potrzebującym wsparcia, terapii, zagospodarowania czasu wolnego i integracji społecznej - wyjaśnia burmistrz Lipska Lech Łępicki.

Wspomniane Stowarzyszenie już wcześniej prowadziło w tym samym budynku Centrum Integracji Społecznej i od lat działa na rzecz mieszkańców gminy Lipsk.

- Ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych przeznaczony będzie dla 20 uczestników, przede wszystkim zamieszkujących na terenie gminy Lipsk. Nie wykluczam oczywiście uczestnictwa w ŚDS osób spoza, które na zasadzie porozumienia z innymi, sąsiednimi gminami, mogłyby również z niego korzystać. Planowane działania to zajęcia prowadzone na zasadzie ośrodka pobytu dziennego, takie jak: trening umiejętności społecznych, sposoby spędzania czasu wolnego, zajęcia ruchowe czy kulinarne - wyjaśnia Krzysztof Anuszkiewicz, prezes Stowarzyszenia.

Nabór do ŚDS będzie prowadzony w najbliższym czasie we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Stowarzyszeniem „Pomóż Sobie”. Aby móc brać udział w działaniach ŚDS, każdemu uczestnikowi potrzebne będzie skierowanie do takiego ośrodka wsparcia od odpowiedniego lekarza.

- Zależy mi, aby Środowiskowy Dom Samopomocy był miejscem otwartym, aby zrzeszał wszystkich, którzy chcieliby tu być. Chciałbym, aby odbywały się w nim wydarzenia kulturalne, abyśmy byli otwarci dla okolicznej społeczności - mówi prezes.

Obecnie jestem na etapie kompletownia kadry, w związku z tym poszukuję osób cechujących się otwartością, dużym poziomem empatii, ponieważ od tego zależeć będzie atmosfera w naszym ośrodku oraz zakres działania. Zapraszam więc wszystkie osoby najlepiej mieszkające w okolicy, zwłaszcza te posiadające odpowiednie kwalifikacje, np. asystenta osoby niepełnosprawnej, pedagoga, fizjoterapeutę i te, które nie boją się wyzwań i chciałyby pracować z ludźmi niepełnosprawnymi - zachęca.

Remont w ramach ŚDS obejmuje połowę budynku po szkole w Kuriance. Do tej pory cały budynek służył jako Centrum Integracji Społecznej - opiekujący się osobami trwale bezrobotnymi. CIS nadal będzie prowadził w tym miejscu swoją działalność, instytucje te będą się wspierały i uzupełniały.

- Środowiskowy Dom Samopomocy otwarty będzie dzięki owocnej współpracy z burmistrzem Lipska, któremu bardzo zależało, aby taka instytucja została powołana. Mam nadzieję, że placówka ta będzie służyła jak najlepiej lokalnej społeczności - mówi Anuszkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR