
W czterech gminach woj. lubuskiego i dolnośląskiego od października do końca roku będą działały centra dla seniorów. Każde otrzyma na działalność po ok. 72 tys. zł. Ich programy zostały stworzone "oddolnie" przez osoby starsze, a nie przez instytucje.
Nowe Miasteczko i Niegosławice (Lubuskie) oraz Żukowice i Radwanice (Dolnośląskie) to gminy, które objęte zostaną działaniem nowego projektu Fundacji „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich” pn. "„Aktywni - Pozytywni 60+”.
Prezes fundacji Bożena Skoczeń informuje w Gazecie Lubuskiej, że organizacja przygotowała 15 liderów 60+, którzy w swoich gminach stworzą centra pomocy i będą świadczyć usługi. Informacje o ofercie będą pojawiały się na stronach www, plakatach, trafią również do ogłoszeń parafialnych.
Każdy lider zebrał wokół siebie po kilka osób, z którymi dokonał analizy potrzeb seniorów w swojej miejscowości. Zebrane dane pozwoliły opracować programy. Teraz podpisywane będą z różnymi instytucjami porozumienia, które pozwolą te plany zrealizować.
Szefowa fundacji zauważa, że "oferta istniejących instytucji nie zabezpiecza wystarczająco potrzeb seniorów" - stąd pomysł na oddolną diagnozę i programy.
Wśród planowanych działań jest np. umożliwienie udziału w występach kabaretów, potrzebne są też zajęcia z gimnastyki ogólnorozwojowej, spotkania z pielęgniarką, wyjazdy na basen, wycieczki, a także zajęcia z fotografii.
Projekt otrzymał wsparcie ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2014-2020.
Centra na swoją działalność otrzymają po ok. 72 tys. zł.
Więcej: www.gazetalubuska.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych