Poznań: coraz bliżej rozpoczęcia budowy centrum medycyny senioralnej

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 marca 2018 09:04


Poznań: coraz bliżej rozpoczęcia budowy centrum medycyny senioralnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Budowa Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej ma się rozpocząć w kwietniu. We wtorek (27 marca) Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych otrzymał niemal 6,6 mln zł z UE na wyposażenie centrum.

- Żyjemy coraz dłużej, ale jakość tego życia jest też niezmiernie ważna - podkreślił we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) Piotr Nycz.

Jak mówił, dlatego właśnie "z inicjatywy pana prezydenta Jaśkowiaka powstał olbrzymi projekt Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej. To jest największa inwestycja w ochronę zdrowia, jeśli chodzi o Poznań, projekt, na który Rada Miasta Poznania, na wniosek prezydenta, przeznaczyła 62 mln zł - resztę środków zabezpieczyliśmy w formie pożyczki i wreszcie - udało nam się wygrać konkurs na wyposażenie tego obiektu".

Budowa Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej ma się rozpocząć w kwietniu. Jak zapewnił Nycz, wtedy właśnie ma zostać wbudowany kamień węgielny pod budowę dwóch budynków.

Nycz zaznaczył, że Centrum będzie "odpowiedzią na potrzeby coraz dłużej żyjącego społeczeństwa". Jak tłumaczył, w budynkach Centrum znajdzie się m.in. dzienny szpitalny oddział geriatryczny, a także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z hospicjum oraz kilkoma poradniami dodawanymi seniorom, w tym rehabilitacyjną i geriatryczną. W Centrum powstanie również oddział neonatologii oraz sale porodowe w ramach projektu "Przychodzimy, odchodzimy".

We wtorek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowę z dyrektorem placówki na dofinansowanie kwotą prawie 6,6 mln zł. Te pieniądze, pochodzące z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+), zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia i sprzętu medycznego dla Poradni Geriatrycznej z Dzienną Opieką nad Osobami Starszymi, hospicjum oraz Dziennego Oddziału Rehabilitacji.

Woźniak podkreślił, że dzięki inwestycji "seniorom w jesieni życia, w tym czasie, kiedy już nie pracują, a jeszcze mają szereg aktywności w swoim życiu, można będzie pomóc zachować sprawność i zdrowie".

- POSUM zaproponował bardzo dobry kierunek realizacji tego rodzaju usług. Są to usługi kompleksowe, nie tylko podstawowej opieki zdrowotnej, ale właśnie specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, gdzie na miejscu można skorzystać z szeregu różnych form rehabilitacji czy też wsparcia medycznego - dodał.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaznaczył natomiast, że "Poznań jest +miastem przyjaznym starzeniu+ i wszystkim życzymy 100 lat, ale ja chciałbym życzyć wszystkim 100 lat w zdrowiu". Jak dodał, w Poznaniu jest około 141 tys. osób w wieku senioralnym. - Z pewnością ten projekt nie wyczerpie potrzeb seniorów i będziemy nadal wsłuchiwać się w głos seniorów i w ich potrzeby. Będziemy się starali także w kolejnych latach działać na rzecz seniorów. Jestem jednak przekonany, że ten projekt i te poważne pieniądze, które na ten cel przekazujemy, to jest jedna z najważniejszych inwestycji w Poznaniu. Ponieważ ta mądrość seniorów, ten ich potencjał wykorzystamy tylko wtedy, kiedy oni będą w dobrym zdrowiu - zaznaczył.

Poznańskie Centrum Medycyny Senioralnej ma być jednym z największych w Polsce centrów leczenia i opieki przeznaczonych dla starszych osób. Znajdą się w nim m.in. oddziały geriatryczne i rehabilitacyjne, poradnie specjalistyczne oraz hostel.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR