Poznań: miasto chce wybudować dwa nowe DPS-y
Autor: MK, Głos Wielkopolski/Rynek Seniora   16 marca 2015 15:13

W ciągu najbliższych trzech lat w Poznaniu mają powstać dwa nowe domy pomocy społecznej. W budżecie miasta na budowę zarezerwowano 20 mln zł.

 - W tej chwili jesteśmy na etapie poszukiwania lokalizacji, zanim podejmiemy ostateczne decyzje skonsultujemy je z radami dzielnic - mówi portalowi rynekseniora.pl Rafał Łopka z biura prasowego UM Poznań. - Czekamy na wyniki wyborów do tych rad.

Do nowych obiektów przeniosą się podopieczni istniejącego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Bukowej. W placówka jest w tej chwili domem dla 140 osób. Nowe budynki będą mogły pomieścić łącznie 200 osób. To oznacza, że dzięki inwestycji powstanie 60 zupełnie nowych miejsc dla potrzebujących.

Marek Grzegorzewski, dyrektor DPS przy ul. Bukowej zlecił już nawet przygotowanie roboczej wersji projektu architektonicznego. Zakłada ona m.in., że budynki powstaną obok siebie i będą parterowe. Na to potrzebna jest jednak działka o wielkości ok. 2 ha.

- Nie wiem, czy moja koncepcja znajdzie zwolenników, bo konkurs architektoniczny jeszcze nie został rozpisany, a chciałbym, aby nowa placówka była wzorcową, jeżeli chodzi o przyjęte rozwiązania infrastrukturalne - mówi w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”.

W 2014 r. do DPS skierowano 564 mieszkańców Poznania. 341 osób znalazło miejsce w jednej z 6 placówek działających w mieście. 223 skierowano do domów poza miastem. Średnia dopłata z budżetu miasta do kosztów pobytu jednej osoby wyniosła ponad 2,3 tys. zł. Łącznie Poznań przeznaczył na ten cel 17 mln zł.

Niestety, z roku na rok wydłuża się okres oczekiwania na pobyt w placówkach. W ubiegłym okres ten u kobiet wynosił 18 miesięcy, u mężczyzn 23 miesiące, natomiast w 2013 r., odpowiednio 6 i 12 miesięcy. Natomiast okres oczekiwania na DPS poza Poznaniem w 2014 r. wynosił 2 tygodnie.

Liczba miejsc w poznańskich DPS-ach: DPS przy ul. Bukowskiej - 140 miejsc, DPS przy ul. Ugory - 136 miejsc, DPS przy ul. Pokrzywno - 35 miejsc, DPS przy ul. Konarskiego wraz z oddziałem przy ul. Zamenhofa - 170 miejsc, DPS przy ul. Niedziałkowskiego - 35 miejsc, DPS przy ul. Sielskiej z oddziałem przy ul. Mińskiej - 140 miejsc, dodatkowo w Poznaniu prowadzone są dwa rodzinne domy pomocy, w których przebywa 11 osób. 

Więcej: www.gloswielkopolski.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.