Poznań: miasto zainwestowało w mieszkania dla seniorów
Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Seniora   20 maja 2015 15:02

Wybudowaliśmy blisko 200 mieszkań dla seniorów. Koszty dla lokatorów były stosunkowo nieduże, bo miasto wniosło za nich pełną partycypację. To był strzał w dziesiątkę - mówi w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim” Arkadiusz Stasica, prezes Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Jak do tego doszło? Jak wyjaśnia prezes PTBS, problemy seniorów narastają z roku na rok. Władze miasta szybko się zorientowały, że trzeba "uwolnić" starszych ludzi z dużych mieszkań komunalnych, które często znajdują się na wysokich kondygnacjach, mają ogrzewanie piecowe, są drogie w eksploatacji.

Podkreśla, że zapotrzebowanie na tego rodzaju mieszkania jest ogromne i z roku na rok będzie coraz większe. Jego zdaniem szkoda, że ten program został na pewien czas wstrzymany.

Obecnie PTBS rozważa możliwości budowy mieszkań wspomaganych. Składałyby się one z kilku pokoi z oddzielnym węzłem sanitarnym i wspólną częścią użytkową, np. salonem z aneksem kuchennym.

Według Stasica, powinny w nich zamieszkać osoby starsze, ale takie, które nie wymagają stałej opieki, jaką zapewniają domy opieki społecznej. Mieszkania wspomagane przystosowane byłyby do potrzeb osób starszych. Docieraliby do nich wolontariusze. Co jakiś czas można byłoby skorzystać z porad lekarza, a na stałe zapewniona byłaby opieka pielęgniarska.

Skąd wziąć pieniądze na ten pomysł? Arkadiusz Stasica wyjaśnia, że dzisiaj takie możliwości się otwierają, ponieważ dopiero w tym rozdaniu funduszy europejskich tbs-y, spółdzielnie mieszkaniowe mają szansę ubiegać się o środki unijne na rewitalizację, budowę osiedli social mix, gdzie są mieszkania na wynajem, deweloperskie, dla seniorów. 

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.