
Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe" chce otworzyć w jednym poznańskim ośrodku dwa stacjonarne hospicja - geriatryczne i pediatryczne. Na dokończenie inwestycji brakuje jeszcze 2 mln zł.
W ośrodku znajdzie się 15 łóżek, a także dzienny ośrodek diagnostyki, leczenia i intensywnej rehabilitacji psychofizycznej dla osób starszych i z wczesnym stadium np. alzheimera.
Stowarzyszenie "Hospicjum Domowe" od 18 lat zajmuje się opieką paliatywną.
- W ponad półmilionowym Poznaniu jesteśmy jedynym oddziałem opieki paliatywnej z 37 łóżkami dla ciężko chorych i umierających pacjentów. Planujemy więc utworzenie nowego oddziału wraz z laboratoriami oraz stworzenie oddziału geriatrycznego - pisze na swojej stronie stowarzyszenie i dodaje, że codziennie - w sytuacji braku miejsc - odbiera po kilkanaście telefonów o potrzebie umieszczenia chorego w hospicjum.
Hospicjum powstaje na działce przy ul. Engeströma 11, na rogu ulicy Bednarskiej, przy której mieści się siedziba stowarzyszenia. Mury już stoją. Ale nie ma środków na wykończenie budynku oraz jego wyposażenie - zauważa Gazeta Wyborcza.
Anna Jakrzewska-Sawińska, wiceprezes stowarzyszenia tłumaczy, że ośrodek budowany jest z własnych środków: głównie z 1 proc. i z datków ofiarodawców. Precyzuje, że organizacja potrzebuje jeszcze 2 mln na dokończenie inwestycji.
"Hospicjum Domowe" od 2009 r. oferuje przy ul. Bednarskiej nieodpłatną, specjalistyczną pomoc m.in. chorym w podeszłym wieku. Zapewnia też porady prawne i psychologiczne. Ośrodek finansowany jest z kontraktu NFZ i z dotacji.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych