Rosja: Duma Państwowa przegłosowała podniesienie wieku emerytalnego

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 września 2018 10:04


Rosja: Duma Państwowa przegłosowała podniesienie wieku emerytalnego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt ustawy o podniesieniu w Rosji wieku emerytalnego z obecnych 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn do odpowiednio 60 i 65 lat przyjęła w czwartek (27 września) w trzecim czytaniu niższa izba parlamentu, Duma Państwowa. Reforma ma być wprowadzana od 2019 roku.

Niższa izba parlamentu zaakceptowała ustawę w kształcie, w jakim przyjęła ją dzień wcześniej w drugim czytaniu. Teraz ustawą zajmie się wyższa izba, Rada Federacji. Nie oczekuje się wprowadzenia istotnych zmian.

Za projektem w Dumie opowiedziało się w czwartek 332 deputowanych, 83 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Zmiany emerytalne, bardzo niepopularne w społeczeństwie, Duma zaakceptowała niespełna cztery miesiące po oficjalnym ogłoszeniu ich przez rząd. W tamtym czasie w całym kraju tliły się protesty i demonstracje, jednak pod koniec sierpnia prezydent Władimir Putin w orędziu potwierdził, że podniesienie wieku emerytalnego jest nieuchronne.

Teraz zmiany zaczną być wprowadzane już od przyszłego roku. Wiek emerytalny będzie podnoszony co roku o sześć miesięcy, aż w 2028 roku osiągnięte zostaną docelowe progi - 60 i 65 lat. Zmiany nie dotyczą resortów siłowych (wojska, służb specjalnych i policji), których funkcjonariusze nadal mają prawo do przechodzenia na emeryturę po 20 latach służby.

Ustawa przewiduje pewne wyjątki i działania łagodzące skutki podniesienia wieku emerytalnego. Osoby o długim stażu pracy będą mogły przejść na emeryturę dwa lata wcześniej - dotyczy to mężczyzn z 45-letnim i kobiet z 37-letnim stażem pracy. Prawo do wcześniejszej emerytury będą miały wielodzietne matki z co najmniej trójką dzieci i minimum 15-letnim stażem pracy. Posiadanie trojga dzieci da kobietom prawo do emerytury w wieku 57 lat, czworga - w wieku 56 lat.

Niższe progi wiekowe będą nadal przysługiwać ofiarom katastrofy czarnobylskiej i mieszkańcom Dalekiej Północy. Mają oni prawo do emerytury w wieku 60 lat (mężczyźni) i 58 lat (kobiety).

Ci Rosjanie, którzy emerytami zostaną w najbliższych dwóch latach (2019-20), będą mogli skorzystać z możliwości przejścia na emeryturę o pół roku wcześniej.

Na obecnym poziomie - 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn - utrzymane zostaną ulgi, jakie obecnie przysługują emerytom: zniżki podatkowe, w transporcie miejskim, opłatach komunalnych.

Ważny zapis dotyczy wypłacania oszczędnościowej części emerytur (nagromadzonej dzięki składkom płaconym przez pracodawców i ich inwestowaniu). Ta część emerytur zacznie być wypłacana już osobom w wieku przedemerytalnym (kobiety - 55 lat, mężczyźni - 60 lat). Ekonomiści szacują, że suma ta nie będzie wielka, jednak nieco złagodzi obciążenie, jakim jest konieczność dalszej pracy.

Osobno Duma przyjęła w ostatnich dniach przepisy mające chronić pracowników w wieku przedemerytalnym. Za nieprzyjęcie lub zwolnienie pracownika w tym wieku pracodawcom będzie groziła grzywna, a nawet prace przymusowe. Ekonomiści krytycznie oceniają te regulacje i obawiają się, że stworzą one pokusę zwalniania pracowników krótko przed osiągnięciem przez nich wieku przedemerytalnego.

Decyzja władz o podniesieniu wieku emerytalnego - przez wiele lat bardzo niskiego - to zdaniem wielu ekspertów krok nieunikniony w świetle procesów gospodarczych i demograficznych.

Sondaże opinii społecznej wskazywały, że przeważająca większość Rosjan nie akceptuje tej decyzji (75 proc. według ośrodków zbliżonych do władz, a ok. 85-88 proc. - według ostatnich sondaży niezależnego Centrum Lewady). Nastrojów Rosjan nie zmieniły argumenty, które Putin na rzecz reformy przedstawił w swym orędziu.

Z ogłoszonych w czwartek wyników sondażu Centrum Lewady wynika, że gotowość Rosjan do udziału w protestach przeciw reformie spadła - z 53 proc. w sierpniu br. do 35 proc. obecnie. Zdaniem politologów nie oznacza to wcale osłabienia niezadowolenia społecznego. Przejawiło się ono w ostatnich tygodniach w spadku notowań rządzącej partii Jedna Rosja i samego Władimira Putina i w najgorszych od lat wynikach Jednej Rosji w wyborach władz szczebla regionalnego.

Według mediów Rada Federacji zajmie się ustawą 3 października. Następnie powinien podpisać ją prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR